Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Jak se připravit na pád burzy a nezopakovat si rok 2009

Dluhové problémy Evropy, Řecko, zpomalení čínské ekonomiky, napětí na středním východě, terorismus, deflace nebo klesající cena ropy. Žádný z těchto poměrně vážných faktorů nedokázal dosud zastavit akciovou rally. Sílu amerických akcií nezlomil ani růst americkém dolaru ani konflikt na Ukrajině. Faktem je, že Spojené státy začaly s kvantitativním uvolňováním dříve než Evropa a na některém z blízkých zasedání (počínaje červnem) může Fed přistoupit ke zvýšení sazeb. 

Fed podpořil v minulosti akciový trh natolik, aby se po čase dostal na nová historická maxima. Nejenom, že se měnový agregát  M1, shromažďující nejlikvidnější aktivum – hotovostní oběživo, navýšil od krize 2009 téměř dvojnásobně. Vzrostla především zadluženost vůči HDP z pokrizových 76 % na nynějších 101,5 %. Oddalování času bude pravděpodobně mít vliv na budoucí cenu akcií. Na stole je tedy otázka, jak se zabezpečit před případným krachem na kapitálových trzích.

Na rozdíl od indexu S&P 500 a Dow Jones neexistuje žádný přímý způsob, jak investovat do známého „indexu strachu“ VIX, vyjadřujícího volatilitu na trzích. Známé rčení „If VIX is high, it’s time to buy, if VIX is low, it’s time to go.“ hovoří ve prospěch prodeje akcií, když je VIX na nízkých hodnotách. 

Index VIX má obecně inverzní vztah k akciovému indexu S&P 500, který roste nepřetržitě už šestým rokem v řadě. Nemůžeme-li se zajistit investicí přímo do něj, lze jej následovat skrze nástroje, které sledují denní procentuální pohyby indexu VIX. V současné době za nejlepší z nich považuji 1/ instrumenty UVXY, Citigroup CVOL nebo VelocityShares TVIX. 2/ Pro krátkodobé obchodování pak může posloužit i Barclays VXX nebo střednědobě VXZ.

Možnost jedna nicméně není pro lidi se slabším srdcem. Pohyby na VIXu jsou často extrémní, pokud vsadíte špatně, můžete přijít o peníze ve velkém (například 15 % během 24 hodin), samozřejmostí je i případný silný zisk.

V rámci druhé volby je možností nákup VXX bez pákového efektu, který není tak „nervózní“. Uvědomme si však, že VXX také mírně zaostává za indexem VIX a není také vhodný pro dlouhodobé držení. Příčinou je rolování kontraktů. Pokud však index S&P 500 v krátkodobém horizontu spadne, můžeme si být téměř jisti výrazným nárůstem a nemusí nás tolik mrzet případná ztráta na akciích. VXX byl uveden v roce 2010 a  jeho denní zobchodovaný objem se pohybuje okolo 50 milionů dolarů.

Graf v galerii k tomuto článku popisuje, jak se index VIX choval v případě hospodářských krizí. Vzpomeňme na pád Lehman Brothers. Někomu mohl způsobit rok 2009 srdeční infarkt, jiný se mohl koupat ve snadno vydělaných dolarech. Nárůst v roce 2009 pak byl opravdu extrémní.

Nyní se nacházíme v době, že i přes možná vnější rizika trhy neustále rostou, kvůli klesající ceně ropy i kvantitativnímu uvolňování v Evropě. Mezi možné hrozby patří především výsledková sezóna v USA, riziko zvýšených úrokových sazeb, Ukrajinsko-ruský konflikt, rozšířený globálně. Turbulence by mohlo způsobit i Řecko a dá se jen s těžkostí určit, jaký vliv bude mít na globální ekonomiku. Pro ty, kteří zrovna neholdují ruské ruletě, může být k možnému zajištění využití instrumentu VXX vhodnou volbou.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter