Petr Zýma je Senior Account v XTB a kapitán českého baseballového národního mužstva, se kterým právě nyní reprezentuje naši zemi v Japonsku. Kromě toho je také jedním z traderů YouTube projektu XTB Live trading (video souhrn roku 2022 ZDE), ve kterém se jemu a jeho kolegům podařilo i v investičně velmi nepříznivém roce 2022 vydělat aktivním obchodováním více než 20 % zisku. V prvním dílu série rozhovorů „Obchodník měsíce XTB“ Petr představil svou traderskou historii, jeho současné strategie a oblíbené instrumenty i pár rad pro začínající obchodníky.
Co tě přitáhlo k tradingu?
Během studií oboru finance na americké Creighton University jsem se dostal do akademického týmu spravujícího portfolio školní nadace (akcie, dluhopisy, ETF). Tam jsem se poprvé dostal k obchodování. Tím dostala teorie i reálné obrysy, a samotná zkušenost ve mě utvrdila zájem o daný obor. K aktivnímu obchodování jsem se dostal poté. Byla to přirozená nadstavba spojená se zájmem o finanční trhy a další možnost, jak zhodnocovat vlastní kapitál.
Můžeš popsat svůj obchodní styl? Na jaké instrumenty se obvykle zaměřuješ?
Připravuji strategie se střednědobým horizontem, to znamená okolo jednoho roku. Na základě více jak 10leté zkušenosti jsem opustil myšlenku hledání jedné neprůstřelné strategie, protože trhy svojí dynamikou nabízejí více možností právě v tomto kratším intervalu. Primárně hledám volatilní trhy, kde dochází k vychýlení ceny od svého průměru na základě konkrétních událostí nebo změny fundamentálního podkladu.
Můžeš popsat, jak se rozhoduješ, kdy vstoupíš do obchodu, nebo kdy z něj naopak vystoupíš? Jaké faktory zvažuješ?
Mám sérii kroků, které podstupuji, pokud zvažuji jednotlivé trhy. Kroky jsou následující: Nejprve hledám trh, který svým vychýlením mimo své průměrné hodnoty nabízí pozitivní poměr mezi potenciálním výnosem a rizikem. Zaměřuji se na důvody pohybu daného aktiva, zdali jsou to důvody na základě změny – makroprostředí, sentimentu nebo čistě nejistoty. Dále si na historických datech zjišťuji extrémy daného trhu, např. trendové posloupnosti nebo průměrné a maximální denní pohyby. U všech mých obchodovaných trhů nepřemýšlím pouze o možnostech výnosu, ale také si modeluji moment, kdy se daný trh vyvíjí mimo mé představy tak, abych ho mohl včas s nějakou řízenou ztrátou opustit.
Jak důležité je podle tebe mít dobře definovaný obchodní plán pro celkový úspěch? Jak své plány vyvíjíš?
Je důležité znát důvody pro vstup do obchodu. To může pomoci při hledání vhodných informací pro další analýzu. Přiznávám, že i několik instrumentů jsem začal obchodovat ze zvědavosti, čímž jsem sám sebe dostal pod tlak, abych o daném trhu přemýšlel konstruktivně. Nejsem teoretik, veškeré mé znalosti pochází z osobní zkušenosti.
Jak řešíš obchody, které nejdou podle plánu? Jak se snažíš snižovat ztráty?
Před každým obchodem již vím, s jakým rizikem do něj vstupuji, tedy pokud realizuji ztrátu, je to vždy částka, se kterou jsem předem počítal. Toto emoční odpoutání od peněz umožňuje mít volné ruce pro obchodování.
Jakou roli v tvém obchodování hraje technická analýza? Jaké nástroje a indikátory považuješ za nejužitečnější?
S postupným vývojem mého stylu obchodování se mění i náhled na trhy, včetně použitých strategií a nástrojů. Můj styl je nyní definován odhadem makro vývoje. Technika v tomto směru hraje sekundární roli a používám ji primárně pro odhad úrovní pro realizaci zisku nebo ztráty. Stejně tak jako pro opakované vstupy do předchozích uzavřených pozic. Metody price action jsou pro mě zásadní – supporty, rezistence a trendové a obratové formace jsou těmi hlavními, které sleduji.
Dokázal bys popsat nějaký nedávný obchod, který jsi provedl, a vysvětlit svůj myšlenkový proces, který za ním stál?
Poměrně úspěšné obchody byly na dolarových párech a dolarovém indexu, do kterého jsem vstupoval při změně rétoriky americké centrální banky. Ta totiž začala nahlas uvažovat o zvyšováním základních úrokových sazeb.
Jak sleduješ a analyzuješ své obchodní výsledky? Jaké metriky používáš k hodnocení svého úspěchu?
Mám jednoduchý přehled o výkonu jednotlivých aktiv a ve chvíli, kdy se ziskovost instrumentu výrazně změní, tak se znovu vrátím k podkladové myšlence – zdali je dále platná či nikoliv.
Jak se vypořádáváš s emocionálními výkyvy, které obchodování přináší. Jaké strategie používáš k udržení disciplíny a soustředění?
Trading by měl být spojen s rizikovým kapitálem, tím pádem to jsou prostředky, které nutně nepotřebuji a mnohem lépe se psychicky vyrovnávám se ztrátami, ale i se zisky. Zde neexistuje zkratka, ale jsou to zkušenosti a počty obchodů, které pomohou tento přístup pochopit.
Co považuješ za největší výzvy, kterým obchodníci na trzích dnes čelí? Jak se těmto výzvám přizpůsobuješ?
Informační přesycení, které může vést k tomu, že obchodník ztratí pozornost od hlavní myšlenky svého obchodu a začne reagovat emotivně na informace různého typu.
Jsi součástí projektu XTB Live Trading, mohl byste jej krátce popsat?
Již 10 let komentujeme trhy prostřednictvím projektu XTB Live Trading. Podle názvu je i evidentní, že se jedná o tradingové účty, které v přímém přenosu spravujeme a ukazujeme vlastní strategie a postupy. Na české scéně nenajdeme podobný projekt s takovou transparentností, obchodní aktivitou a historií. Naše obchodování si každý může zhlédnout na YouTube kanálu XTB.
V čem spatřuješ hlavní přidanou hodnotu těchto videí pro začínajícího obchodníka?
Hlavní zásadou obchodních účtů, které mají ambice zůstat aktivní delší dobu, je práce s rizikem, jelikož ztráty a akceptace ztrát patří k obchodování. Právě fakt, že na našich účtech vždy hovoříme o tom, s jakým rizikem budeme pozice dále řídit, může být brán také jako hlavní poselství tohoto projektu. Dále to, že jsme konzistentní a nehledáme zásadní změny po každém neúspěchu, může být inspirací pro určitou odolnost.
Toto je vlastně první rozhovor z formátu „Obchodník měsíce XTB“, mohl bys představit tento nový formát?
Obchodování je spektrum možností a přístupů. Chceme tímto projektem dát šanci veřejnosti přečíst si o reálných zkušenostech ostatních obchodníků, kteří skrze XTB aktivně obchodují delší dobu. Rádi bychom tedy přinesli i určitou inspiraci, jak obchodovat nebo jak se se samotným procesem obchodování vypořádat.
Měl bys nějakou praktickou radu na závěr pro všechny obchodníky, kteří nejsou zatím spokojeni se svými výsledky?
Nesnažit se zobchodovat každý pohyb a najít způsob, jak se emočně odpoutat od peněz.
Pokud se o trading zajímáte, XTB pořádá 25. 3. 2023 od 13:00 ONLINE TRADING KONFERENCI 2023, na které budou přední čeští a slovenští finanční obchodníci a experti probírat témata jako začátky tradingu, obchodování v prostředí vysokých úrokových sazeb a mnoho dalšího. Více informací a možnost BEZPLATNÉ registrace naleznete zde: https://cz.xtb.com/online-trading-konference-2023.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.