Jak se vyhnout začátečnickým chybám, které udělal i Buffett

Pesimismus je přítelem každého investora, euforie je naopak jeho nepřítelem. To jsou slova jednoho z nejuznávanějších investorů v historii Warrena Buffetta. I on je ale přece jen člověk, který dělá chyby. Jako mnozí investoři jich nejvíce udělal v roce 2008. Jak se podobným chybám vyhnout?

Akciový propad z konce prvního únorového týdne mnohým investorům připomenul, aby nedělali chyby, které už někdo v minulosti učinil a tvrdě za ně zaplatil. Server Market Watch proto sepsal seznam lekcí, kterými si mnozí prošli, a to včetně Warrena Buffetta v roce 2008.

Nekupujte pouze jednu akcii

V roce 2008 Buffett svým akcionářům napsal dopis, ve kterém stálo: „V tomto roce jsem utratil 244 milionů dolarů za akcie dvou irských firem, o kterých jsem s i myslel, že jsou levné. Fanoušci tenisu by můj tah nazvali ‚nevynucenou chybou‘,“ okomentoval Buffett svůj neúspěch, ve kterém ztratil 89 procent hodnoty do konce zmíněného roku. To však ještě nebyl konec tohoto smutného příběhu. Obě banky byly totiž koncem krize znárodněny.

Nekupujte to, na co nemáte

Tuto poučku Buffett svým akcionářům představil taktéž v roce 2008, a to na příkladu hypotečního trhu. Podle něj bylo výrazné zadlužování ze strany Američanů už deset let před finanční krizí signálem budoucího kolapsu. „Investoři, vláda a ratingové agentury se ale z varování neponaučily. Místo toho se varování vyplnilo a chyby se zopakovaly,“ řekl Buffett. Jak to v roce 2008 s hypotéčním trhem dopadlo, víme všichni moc dobře.

Neprodávejte nízko a nekupujte „hype“

Investoři, kteří v roce 2008, kdy byl akciový trh na dně, prodali velkou část svého portfolia, museli být šest let poté přinejmenším naštvaní z toho, co udělali. Prodávat a nakupovat společně se „stádem“ se zkrátka nevyplácí, radí Dimitri Uhlik z Better Money Decision. Stejně tak je podle něj nevhodné kupovat aktiva, která zažívají raketový růst. V dnešní době jsou typickými příklady bitcoin a konopí. „Ne proto, že by to nebyla dobrá investice. Můžete si část koupit, ale neopouštějte kvůli těmto trendům svoji vlastní investiční strategii,“ radí.

Nehoňte se za zisky

Ať už se jedná o bitcoin nebo akcie, investor musí neustále vnímat, jestli existuje nějaká panika, anebo euforie. Tyto momenty musí využít ke stažení svých prostředků nebo k přehodnocení své strategie. „Nechovejte se však impulsivně. Zopakujte si vaše cíle. Mějte porozumění pro riziko ve vašem portfoliu nebo fondu,“ radí Rich Guerrini z PNC Investments.

Nesázejte moc a nebuďte sólisté

Investování ve velkém je stejně tak rizikové, jako je výběr velké částky z portfolia. „Investování není všechno, nebo nic. Pokud po malých částkách investujete, abyste po dobu delšího horizontu vydělávali, snižuje to riziko krachu,“ uvedl Benjamin Sullivan z Palisades Hudson Financial Group. Poslední z lekcí je pak rada nerozhodovat se úplně sám. Když si investor není jistý, měl by si o tématu promluvit s lidmi, kteří toho ví více, stejně nebo dokonce i méně než on sám, ale v minulosti měli úspěch.

Newsletter