Jak si poradit s růstem úrokové sazby?

Jak pracovat s rostoucími úrokovými sazbami? Tuto otázku bude v roce 2015 zřejmě řešit většina investorů.

Podle stratégů Goldman Sachs je ale odpověď poměrně jednoduchá. Vsaďte na společnosti, u kterých není tolik vidět obrat v jejich akciích. Akcie, které jsou v portfoliích drženy delší dobu, mají totiž tendenci v momentě, kdy se utahuje měnová politika, překonat širší trh, tvrdí analýza Goldman Sachs, která hledí do budoucnosti, do prostředí pravděpodobně narušovaného vyšší volatilitou tak, jak budou odpadat opatření Fedu.

Jiný, přesto stejný Fed. „Trpělivost“ především…

„Volatilita je na nízko obratových akciích výrazně nižší než na akciích s vysokým obratem, což zajišťuje větší rizikově ošetřený výnos,“ říká  Elad Pashtan, stratég Goldman Sachs. „Ačkoli to není zdánlivě intuitivní, akcie s velmi vysokou mírou obratu jsou náchylnější k pádu během období rostoucí volatility a klesající likvidity, a to právě proto, že jsou obchodovány častěji.“

Rozlišovat je důležité, protože Fed se ocitá na křižovatce.

Americká raketa: Růst ve 3Q nejsilnější za 11 let!

Ačkoli Fed zastává umírněný postoj, vyslal také jasný signál, že chce spustit směr „normální“ politiky hned, jakmile to hospodářské podmínky dovolí. Poslední data hrubého domácího produktu ukazují na růst ve třetím čtvrtletí ve výši 5 procent, což pravděpodobně ještě zesílí výzvy k postupnému zvyšování sazeb.

Nervózní Fed: Mluvme jasně o růstu sazeb a jednotně

Při pohledu na posledních 20 let překonaly nízko obratové akcie v obdobích s vyšší úrokovou sazbou vysoko obratové akcie o 8 procentních bodů. Největšího nárůstu v roce 2014 z košíku nízko obratových akcií Goldmanů dosáhly společnosti jako Seaboard, Erie Indemnity, Cantel Medical, Berkshire Hathaway a HNI.

Newsletter