Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Jak si pořídit bydlení bez 100% hypotéky? Jsou 3 možnosti!

Česká národní banka vydala doporučení na omezení 100% hypoték. Řada bank tak ze svého portfolia stáhne stoprocentní hypoteční úvěry. Některé finanční instituce pouze omezí jejich poskytování. Bude možné si pořídit vlastní nemovitost ještě bez úspor?

Na pořízení vlastního bydlení si naspořte

Česká národní banka zpřísňuje podmínky pro získání hypoték. Od 1. října 2016 doporučuje bankám neposkytovat stoprocentní půjčky na bydlení. Nově by si tak zájemci o hypotéku mohli sjednat úvěr do maximální výše 95 % hodnoty nemovitosti. Zbylých 5 % by museli dodat ze svého.

Příklad: Hodnota nemovitosti je 3 500 000 Kč. Dle rad ČNB by banky měly poskytnout zájemci hypotéku v maximální výši 3 325 000 Kč, což je 95 % hodnoty nemovitosti. Zbylých 175 000 Kč, tedy 5 % hodnoty nemovitosti, musí klient doplatit z úspor.

Od 1. dubna 2017 by se podmínky pro vyřízení hypotéky měly ještě více zpřísnit. Dají-li banky na doporučení centrální banky, pak budou nabízet úvěry na bydlení v maximální výši 90 % hodnoty nemovitosti. Klienti by si tak na vlastní bydlení museli našetřit alespoň 10 %.

Příklad: Hodnota nemovitosti je 3 500 000 Kč. Dle rad ČNB by banky měly poskytnout zájemci hypotéku v maximální výši 3 150 000 Kč, což je 90 % hodnoty nemovitosti. Zbylých 350 000 Kč, tedy 10 % hodnoty nemovitosti, musí klient doplatit z úspor.

Omezení centrální banky se netýkají jen LTV, ale také objemu poskytnutých hypoték. Nově od září mají banky sjednat hypotéky s LTV 85 až 95 % v maximálním objemu 10 % a od dubna příštího roku hypotéky s LTV 80 až 90 % v maximálním objemu 15 %.

Nejvýhodnější hypotéka

Jak si pořídit vlastní bydlení bez úspor a 100% hypotéky?

Konec stoprocentních hypoték neznamená, že lidé bez úspor si nepořídí vlastní bydlení. Možností tu je stále mnoho. Přesto chcete-li koupi bytu financovat půjčkou na bydlení, pak alespoň část našetřených peněz zaručuje výhodnější podmínky. V dalších případech je zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou, než je nynější průměr 1,84 %.

  1. Úvěr ze stavebního spoření

Máte sjednané stavební spoření? Nemáte ale na „stavebku“ dostatek peněz, abyste mohli využít hypotéky s LTV 95 %? Řešením je kombinace naspořených peněz, úvěru ze stavebního spoření a hypotéky.

Půjčka ze stavebního spoření je po hypotečním úvěru druhým nejvhodnějším způsobem financování vlastního bydlení. Úrokové sazby jsou příznivější, než u klasických půjček. Čím více peněz máte naspořeno, tím vyšší sumu vám banka půjčí. Dlouhá historie v bance navíc zaručuje, že nemusíte dokládat příjmy.

  1. Nezajištěný neúčelový úvěr

Druhou možností, jak si pomoci do 100 % hodnoty nemovitosti, je nezajištění neúčelový úvěr, který zkombinujete s úvěrem na bydlení. V tomto případě je zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou a s nutností doložit příjmy.

Důležité je pamatovat, že tento postup získání financí na koupi bydlení se vám prodraží. V případě kombinace úvěru na bydlení a vlastních úspor by přeplatek hypotéky nebyl takový. Na druhou stranu je neúčelová půjčka možností, jak bydlet ve svém.

Jak postupovat při vyřizování dalšího úvěru?

Nejdříve je nutné vyřídit úvěr ze stavebního spoření či nezajištěný neúčelový úvěr. Ten si sjednáte na 5 % hodnoty nemovitosti. Pořizujete-li si tak byt za 2 000 000 Kč, požádáte v bance o půjčku na 100 000 Kč. Až vše vyjednáte a peníze vám přijdou na účet, zajdete do jiné banky sjednat hypotéku na 95 % hodnoty nemovitosti, tedy na 1 900 000 Kč. Obdobně si můžete sjednat i americkou hypotéku, kterou lze financovat nejen bydlení, ale i cokoliv jiného.

(Komerční sdělení)

Newsletter