Jak těžké je být bohatý?

Být bohatý a mít peníze ještě rozhodně neřeší všechny problémy. Ve skutečnosti je mohou naopak daleko více vytvářet. Někteří psychoterapeuti by mohli vyprávět. Pocit provinilosti z hromadění bohatství, pocit izolace nebo neschopnost mluvit o svých emočních problémech – to jsou jen některé z „věcí“ které mohou bohaté trápit.

Ultra bohatí ne vždy dokáží rozeznat, kdo je má rád pro to, kdo jsou spíše než pro to, co všechno mají. „Nevidím u bohatých lidí vinu,“ říká Fran Walfish, psychoterapeut z Beverly Hills. „Žijeme v kultuře, která plodí nároky.“ Walfish se potkává s velmi bohatými klienty, ale pracoval také 15 let v Cedars Sinai Hospital v Los Angeles, kde pracoval s lidmi ze znevýhodněných oblastí. „Vidím izolaci a vidím spoustu strachu z toho, že ostatní lidé za nimi „jdou“ jen kvůli penězům,“ říká. Obávají se, že je někdo bude využívat, dodává Walfish. „Platí to zejména u bohatých žen. Mnoho z nich nezačne chodit s někým, kdo není stejně bohatý.“

Kam dnes investují ti nejbohatší?

S velkým bohatstvím může přijít také pocit (skutečný nebo domnělý) větší odpovědnosti a ten s sebou v mnoha případech přináší zcela novou úroveň stresu. Citát F. S. Fitzgeralda „Bohatí jsou jiní než vy i já “ má v sobě hodně pravdy,“ říká Jonathan Wai, psycholog z Duke University v Durhamu. „Ti lidé skutečně chtěli zbohatnout. To je důvod, proč jsou tam, kde jsou. Nerovnost v bohatství vzniká v důsledku lidské nerovnosti, ať už při pohledu na osobní rysy, inteligenční kapacitu nebo přístup k životu… Pro lidi na vrcholu může být těžké vše vstřebat a smířit se s tím, zvlášť když se podíváte na jejich bohatství a hlavně na ten nepoměr.“

Ambice super bohatých dost často nejsou tak skromné jako ambice ostatních. Bill Gates má velkolepý plán zlepšit situaci ve světě díky Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Za cíl si dávají například vymýcení malárie v subsaharské Africe. Mark Zuckerberg má v plánu připojit k internetu celý svět. Elon Musk chce dostat člověka na Mars během příštích 10 let a Richard Branson, zakladatel Virgin America chce být průkopníkem v obchodním cestování vesmírem. „Rozhodnutí těchto lidí mají vliv na nás na všechny, ať už jsou dobrá nebo špatná.,“ říká Wai.

Přemýšlejte jako boháči

Výzkumy se liší v tom, zda si penězi skutečně zajistíte jistou úroveň štěstí. Podle studie Úřadu národních statistik se životní spokojenost zvyšuje s bohatstvím domácností. Pokud se na tuto skutečnost díváme pohledem možnosti vzít si dovolenou, zajistit dětem dobrou školu či přístup ke zdravotní péči nebo být bez finančního stresu, který sužuje lidi zejména v důsledku recese, pak jistě ano.

Ačkoli může být společensky více přijatelné být na mizině, než být super bohatý, Walfish zdůrazňuje, že i tito lidé mají stejné problémy jako každý jiný. „Velký rozdíl je v tom, že bohatí lidé neřeší starosti typu jak vydělat pro svou rodinu,“ říká Walfish. „To odebírá jeden velký zdroj stresu.“ Téměř všechno, kromě strachu z toho, že lidé milují více jejich peníze než je, je stejné. „Ultra bohatí lidé mají často například rodinu a vztahy na seznamu priorit na druhém místo za finančním úspěchem. Pokud máte spoustu peněz, musíte se také spousty věcí vzdát.“

 

Newsletter