Jak to stíhá? Nová firma Elona Muska spojí mozek s počítačem

Elon Musk se ve svém životě rozhodně nenudí. Vyjma výroby elektromobilů či snahy dostat lidi na Mars se vrhl na další cíl. Tentokrát chce známý vizionář propojit lidský mozek s počítačem. Pomoci mu v tom má nová firma Neuralink.

Podle nejmenovaných zdrojů serveru Wall Street Journal se nová společnost zabývá technologií, která propojí lidský mozek s počítačem prostřednictvím elektrod. V rámci toho by měla přispět nejen k vytvoření speciálních lebečních počítačů, které by pravděpodobně měly být zaměřeny na léčení mozkových onemocnění, ale v pozdější době by lidstvu měly i pomoci udržet tempo s vývojem inteligentních strojů.

Elon Musk: Lidé se musí spojit se stroji

Nápad propojení mozku s počítačem již Elon Musk zmínil v roce 2016, a to na akci Code Conference. Tehdy svou představu popsal následovně: „Máte limbický systém, mozkovou kůru a pak digitální část. Ta je něco jako třetí vrstva přímo nad kůrou, která s vámi bude symbioticky pracovat.“ Na otázku, jak by se tento počítač vpravil do lidské hlavy, odpověděl, že by nemělo jít o žádnou náročnou operaci, jelikož by jej bylo možné vstřikovat do žil.

Neuralink je podle WSJ registrován ve státu Kalifornie už od července 2016. Dalším zakladatelem je Max Hodak, který ještě předtím založil společnost Transcriptic, startup poskytující robotické laboratorní služby přes internet. Hodak byl rovněž výzkumným asistentem ve zdravotním středisku Duke Univeristy, kde pracoval například na mozkových přístrojích pro opice.

Co se týče financování Neuralink, podle neveřejných zdrojů se na něm podílí primárně Musk sám, přičemž prý využívá rovněž i vypůjčený kapitál získaný od svých ostatních firem výměnou za akcie nové firmy. Ve hře jsou ale i další zdroje jako například Founders Fund, venture capital fond, za kterým stojí podnikatel Peter Thiel, s nímž Musk založil Pay Pal.

Otázkou je, jak to všechno Elon Musk dokáže vůbec stíhat, když si k vedení automobilky Tesla a práci na Modelu 3, výroby solárních střech v rámci firmy SolarCity, vesmírnému programu SpaceX, který má dostat lidi na Mars, či k práci na vysokorychlostním transportním systému Hyperloop založí ještě další společnost…

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Newsletter