Jak to vidí Byron Wien

Věřit slepě v něco, v co věří všichni ostatní, se nemusí vyplácet. Dvojnásobně to pak platí na finančních trzích. Byron Wien, stratég společnosti Blackstone Advisory Prartners, je přesvědčen, že investoři mají tendenci přejímat názory většiny, které jsou však z jeho pohledu nesprávné.

„V řadách investičního publika se zakořenilo několik mýtů ohledně budoucího ekonomického vývoje,“ míní Wien. Dle investičního veterána je naprosto mylné si například myslet, že je americká ekonomická dominance u konce či že se cena ropy už nezvýší. Stejně tak dementuje myšlenku o tom, že Evropa zamrzla ve stavu ekonomické stagnace a že Abenomika už Japonsku nepomůže.

„Denně hovořím s investory. Na základě toho jsem objevil čtyři představy, které jsou dle mého názoru nesprávné. Každou z nich jsem proto podrobil hlubší analýze, abych zjistil, zda jde o možná fakta, nebo pouze o fikci“, přepisuje Wienova slova server CNBC.

Na otázku americké hospodářské výjimečnosti stratég pouze přikyvuje. Relativní síla největší ekonomiky světa se od krizového roku 2008 silně zlepšila. Potvrzuje to nejen vývoj amerického dolaru, ale především samotný domácí produkt. „Zatímco Spojené státy mají určité problémy v sociální a vládní politice, v oblasti ekonomického vývoje jsou v porovnání s ostatními průmyslovými zeměmi nejpůsobivější.“ To sice nezaručuje nekonečné ekonomické prvenství, ale Wien tvrdí, že při pohledu na valuace amerických společností nevidí jakoukoliv přehnanost.

V rámci výhledu na ropě je investiční veterán přesvědčen o budoucím růstu. Cena ropy se zvýší tehdy, jakmile vzroste její poptávka. Ta by měla pocházet především z oblastí rozvojových trhů jako je Čína, Indie i Střední Východ. Co se týče produkce „černého zlata“ metodou frakování, tak ta by dle Wiena měla zůstat na nižších číslech a to až do doby samotného cenového nárůstu. „Vezmeme-li v potaz všechny předchozí ropné propady, vidíme, že byly po určité době následovány rychlým cenovým skokem a ne pomalým, jak si většina investorů myslí,“ vysvětluje stratég. Doba, kdy by tento zvrat měl přijít, je odhadována na konec letošního roku.

V případě evropské ekonomiky Wien přiznal změnu názoru. Ukrajinsko-ruská krize společně s tou řeckou dle něj přispěly k vytvoření větší stability. Na ní nese svůj podíl i měnová expanze Evropské centrální banky, levná ropa a v neposlední řadě oslabené euro podporující exportéry. To vše do budoucna zaručuje, že se Evropa dostane z období ekonomické stagnace a deflace poměrně rychle.

Obdobně optimistický názor má Wien i na japonskou ekonomiku. V jejím případě budou hlavním tahounem korporátní zisky, růst mezd a navyšující se odkupy firemních akcií. Situaci navíc jistí Bank of Japan, která zavázala k tomu, že v případě potřeby poskytne další stimul. „Pokud japonské ceny nevzrostou díky přirozeným ekonomickým silám, dosáhne toho japonská centrální banka prostřednictvím zvýšení nabídky peněz,“ míní stratég. Ať tak či onak, výhled japonské ekonomiky a jejího akciového trhu je v obou případech příznivý.

Saxo Bank: Prodejte akcie a dejte si oraz

David Rosenberg o 4 překážkách akciového trhu

Newsletter