Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Jak udělat byznys? Stačí drahé hotely, tryskáče a prostitutky

Někteří obchodníci jsou pro uzavření obchodu schopni udělat všechno. Drahé jídlo, luxusní dárky, poukazy, v podstatě cokoliv se dá použít k tomu, aby potenciální klient povolil a řekl „ano“ sjednávanému dealu. Horší je, když výsledný obchod skončí špatně a klient obchodníka následně žaluje, a to se špetkou peprných informací o „úplatcích“ v podobě drahých hotelů, soukromých tryskáčů a prostitutek. Vítejte v kůži Goldman Sachs.

Známá investiční banka čelí obvinění ze strany vedení libyjského státního investičního fondu Libyan Investment Authority (LIA), podle kterého měli její zaměstnanci „uplácet“ úředníky, aby jim kývli na obchodní spolupráci ve formě několika vysoce rizikových obchodů. Z těch pak měli Goldmané ve výsledku získat horentní provize, přičemž dopomoci k souhlasu ze strany Libyjců měly například pobyty v pětihvězdičkových hotelech, večírky na luxusních jachtách, soukromé tryskáče a v některých případech i zaplacené prostitutky.

Obvinění, které je momentálně projednáváno Vrchním soudem v Londýně, spatřilo světlo světa již předminulý rok. Jeho předmětem jsou události z roku 2008, kdy libyjský fond, po všech zmiňovaných úplatcích, přistoupil na provedení devíti rizikových obchodů, za které Goldman Sachs obdržela hrubý zisk 367,7 milionů dolarů. Fond LIA však ve výsledku utrpěl ztrátu o velikosti 1,2 miliardy dolarů.

Důkazní materiál o nefér jednání ze strany investiční banky obsahuje například email, ve kterém se jeden ze zapojených bankéřů vyjadřuje o zástupcích libyjského fondu jako o „jednoduchých úřednicích“. Další email od jednoho z viceprezidentů Goldman Sachs pak podle agentury Bloomberg obsahoval gratulaci kolegovi k „nadhození několika strukturovaných a zapákovaných půjček někomu, kdo žije uprostřed pouště společně s velbloudy.“

Blíží se na trhy bouře? Napoví domy, klenoty i eskort

Podle právníků americké banky je obvinění „nejenže neobvyklé, ale především velice ambiciózní“, když uváží fakt, že zmiňované obchody byly provedeny na základě výběru podkladových aktiv, která byla vybrána samotnými zástupci fondu, a to dle jejich několikaměsíční analýzy trhu. Stejně tak byla zpochybněna i výše provize, které se ve skutečnosti odvíjela od pohybů trhů po dobu tří let. Na základě toho je mnohem přesnější částka něco kolem 130 milionů dolarů, tvrdí Goldman Sachs.

„Úvěrová krize a její dopad na světové trhy se ukázaly mnohem delší, než kdokoliv očekával,“ brání americkou banku právníci. „Libyjský fond se stal obětí nepředvídaného finančního krachu a nikoliv pochybení ze strany Goldman Sachs.“

Prázdniny, večírky, prostitutky

Celou kauzou se prolíná jméno bývalého bankéře „GS“ Youseffa Kabajje, který měl na starosti „výcvik“ zástupců LIA. Podle žaloby Kabbaj pravidelně „uplácel“ libyjské úředníky drahými výlety do Maroka, kde probíhaly večírky na luxusních jachtách a kde byli všichni ubytováni v těch nejluxusnějších hotelech. Stejně tak se objevilo nařčení, že bankéř domluvil stáž bratrovi jednoho z vysoce postavených Libyjců, který rozhodoval o investicích fondu. V nepolední řadě pak mě Kabbaj platit i prostitutky, které jeho a ostatní měly doprovázet na cestě do Dubaje.

Drogy na Wall Street

„Jak já, tak ani ostatní z Goldman Sachs jsme nikdy neplatili zástupcům LIA jakoukoliv nevhodnou zábavu,“ přepisuje Kabbajovo vyjádření Bloomberg. „Tehdy jsem byl jedním z 5 tisíců viceprezidentů banky a všechny mé výdaje spojené s libyjským fondem byly uhrazeny a podepsány minimálně dvěma partnery Goldman Sachs. Jsem sice vázán dohodou o mlčenlivosti, ale pevně doufám, že banka napraví všechny nesrovnalosti a ochrání mou reputaci.“

Suma sumárum

Zatímco libyjský fond se ohání spojeními jako „zneužití důvěry“ a „nepatřičné ovlivňování“, Goldmané odpovídají „nedostatečnými zkušenostmi“ úředníků, kteří se rozhodli prozkoumat zcela „nové prostředí“. Vinou nedostatečných zkušeností si tak zástupci LIA nebyli vědomi všech rizik a problémů spojených s transakcemi o vysokých objemech, které byly navíc umocněny vypuknutím globální finanční krize.

Jak celá kauzu dopadne, ukáže až další průběh soudního řízení. Faktem je, že libyjský fond „nekope“ pouze do Goldman Sachs. Jeho další obětí se stala i francouzská banka Societe Generale, kterou rovněž zažaloval za ztráty způsobené obchodováním. Zda i tato spolupráce obsahovala luxusní výlety a prostitutky, už známo není.

Newsletter