Jak uklidnit finanční trhy? Více žen a starších lidí

Jak uklidnit finanční trhy? K tomu je potřeba dosadit do obchodních oddělení více žen a starších lidí. Tak zní doporučení výzkumu, který se zaměřil na roli hormonů a to, jak ovlivňují rizikové chování na finančních trzích.

„Kortizol a testosteron, dva hormony převládající u mladých mužů, vedou obchodníky k rizikovému chování, které se opakuje, jakmile se dostaví úspěch,“ míní Ed Roberts, profesor a jeden z autorů studie z Imperial College London. On, společně se svými kolegy, vybral skupinu lidí na pozorování, kterým byly během procesu podávány hormony a placeba, aby se ve výsledku ukázal jejich vliv na investiční rozhodování. Subjekty, kterým byly přidány hormony, vykazovaly jasný nárůst mnohem riskantnějších sázek, než tomu bylo u ostatních.

„Obchodování je doménou mladých mužů, kteří jsou poměrně neobvyklou podmnožinou lidí,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg profesor Roberts. „Jde o skupinu s mnohem vyšší úrovní testosteronu, která je zároveň velice soutěživá. Jestli se jim daří fungovat natolik racionálně, jako kdyby byli ve smíšené skupině? V tomto směru je jasné, že sociální prostředí hraje v lidském chování důležitou roli,“ dodal.

Jiným způsobem, jak omezit přílišné riskování kromě omezení hormonů, je srazit obchodníkům motivaci, je přesvědčen Roberts. V tomto směru by dle jeho názoru bylo nutné zabezpečit mnohem frekventovanější zveřejňování ekonomických dat, což by zmenšilo nejistotu, která podporuje stresový hormon kortizol. 

Destabilizační role hormonů

„Vypozorované efekty se shodují s tím, co vzešlo z pozorování obchodníků v realitě. Teď je jasné, že hormony mají v rámci finančních trhů silnou destabilizační roli,“ přepisuje Bloomberg slova studie. Toto zjištění přišlo na základě předchozích pozorování, která potvrdila, že muži jsou ochotni mnohem více riskovat než ženy. Ukázalo se tedy, že obchodníci jsou úspěšnější tehdy, když jejich úrovně testosteronu jsou na vyšších číslech, než je jejich denní průměr. Stejně tak platí, že nejistota na trzích silně koreluje se zvýšeným kortizolem.

Robertsova studie pracovala se 142 muži a ženami, kteří nejprve hráli rychlou obchodní hru bez dodatečných hormonů, přičemž tato první část trvala dvě hodiny a měla celkem tři kola. Ukázalo se, že vysoké úrovně kortizolu u mužů jsou spojeny s frekvencí obchodování. U žen, které mají jiné hormony, například estrogen, který reguluje jak kortizol, tak i testosteron, se však tento efekt již neprokázal.

Ve druhé půlce bylo vybráno 75 lidí. Části z nich byly podány hormony a druhé pouze placebo. Poté byli vyzváni, aby se podíleli na simulovaných obchodních seancích. Ti obchodníci, který měli v sobě dodatečné hormony, vykazovali jasný nárůst rizikového chování, především tím, že si vybírali mnohem rizikovější akcie s potenciálem většího výnosu.

Studie se dále zaměřila i na vymezení rozdílu mezi testosteronem a kortizolem. Kortizol je produkován v době nejistoty a stresu a vyvolává situace, kdy obchodníci chtějí buďto investovat agresivně, nebo naopak okamžitě z trhu utéct. Tyto účinky však poměrně rychle vyprchají. Testosteron je naopak spojen s optimismem a sebevědomím, do toho jeho trvání vydrží celé dny. Jakmile je obchod ziskový, zvýší se hladina tohoto hormonu, což nakonec vyústí v nárůst sebevědomím které jako takové tvorbu dalšího testosteronu ještě podpoří. Ve výsledku pak úspěšná série obchodů může vyvolat „iracionální nevázanost“, která poté končí krachem, je přesvědčen Roberts.

„Kortizol a testosteron staví jeden na druhém. Oba jsou schopni člověka naprosto zmást a narušit jeho optimální přístup k riziku,“ zní profesorova slova. „Pokud by se tak podařilo omezit roli hormonů v obchodování, výsledkem by byly vyšší výnosy a mnohem delší období stability, kdy lidé vydělávají peníze.“

Na studii se podílel i Carlos Cueva, profesor ekonomie k University of Alicante ve Španělsku. Ostatní spoluautoři byli pak taktéž akademici působící například na Cambridgeské univerzitě či na britské Royal College of Psychiatrists.

 

Newsletter