Jak urychlit konec řízení japonské výnosové křivky?

Klíčové body

  • Deutsche Bank představila dva scénáře rychlého ukončení japonského cílení výnosové křivky.
  • Banka zároveň upozornila na rizika silnějšího kurzu jenu.
  • Jen se po prosincovém zasedání Bank of Japan drží nad 130,00 USDJPY.
Zdroj: Depositphotos

Banka Deutsche Bank představila dva scénáře, které by mohly urychlit konec cílení výnosové křivky ze strany Bank of Japan. Přidala i časovou osu klíčových událostí od ledna do dubna. Zahrnuje nejen dění v Japonsku, ale i Fed mající potenciální dopad především prostřednictvím kurzu dolaru.

První scénář je spojen s dále rostoucí inflací a změnou guvernéra. Druhý pak s jarními mzdovými vyjednávání. Rizikem je tlak trhu na Bank of Japan skrze spekulace na pokles cen dluhopisů. Ten by mohl vyústit v silnější jen. Zde však platí, že centrální banka má neomezený arzenál a může výnosovou křivku bránit v podstatě neomezeně. Bondovým rizikem je v tomto případě přesně to, co se stalo letos. Tedy výrazné zhoršení likvidity, a na dlouhém konci křivky v podstatě vyschnutí futures trhu.

Zdroj: Deutsche Bank
Zdroj: Deutsche Bank

Deutsche Bank zároveň upozorňuje na další riziko silnějšího jenu, a to ze strany repatriace japonského kapitálu. Japonsko ještě před prosincovým zasedáním Bank of Japan prodávalo zejména americké státní dluhopisy. Na výrazný přesun z dolarů do jenu však zatím nedošlo. Pokud by však japonské tržní sazby více rostly, např. právě díky dalším změnám u cílení výnosové křivky, mohlo by vše skončit dalším zpevnění jenu.

Zdroj: Deutsche Bank
Zdroj: Deutsche Bank

My minimálně s ohledem na kurz pro příští rok očekáváme opatrnější měnověpolitický přístup. Bank of Japan nebude chtít vidět prudké a rychlé posílení kurzu, podobně jako nechtěla vidět jeho prudké a rychlé oslabení.

Hranici 130,00 USDJPY považujeme za support. Pro příští rok však nemůžeme vyloučit posun na ještě silnější hodnoty, pokud bude Bank of Japan pokračovat v úpravách měnové politiky a na světových trzích bude převládat nálada spojená s dalším poklesem americké inflace. V takovém případě je podle nás cesta směrem k hranici podpory kolem 120,00 USDJPY otevřená.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0663 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0552 do 1,0719EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,20 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,70 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,14 až 24,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,59 do 22,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME, Deutsche Bank

Newsletter