Posláním ženy už dnes dávno není být vzornou hospodyňkou a dobře se postarat o děti a manžela. Stále více z nich buduje kariéru a jde si zkrátka za svými životními cíli a sny. S trendem emancipace ovšem nová doba přinesla také trend oddělených financí. Jak nedávno zjistila studie Bank of America na amerických datech, mladí lidé, kteří žijí v manželství, totiž stále častěji preferují oddělené účty před společnou pokladnou.
I když většina manželství funguje se společnými financemi, mezi nastupujícími generacemi je patrná vyšší obliba stavu, kdy si hospodaří každý sám za sebe. To se týká 28 % procent tzv. mileniálů. Nejde sice zatím ani o třetinu, nicméně u starších generací je to značně méně; konkrétně u generace X 11 % manželských párů a u baby boomers pak 13 %.
I když budoucnost je neznámá, tato čísla mohou naznačit, kam se trendy v manželském hospodaření ubírají. Avšak v dnešním světě, kde jsou lidé obecně velmi dobří v utrácení, ale ne moc dobří v otázce spoření, zdvihá nová studie, o které napsal server CreditCards.com, nad tímto vývojem varovný prst. Oddělené finance totiž tento stav nijak nevylepšují, ba spíše naopak.
Joe Gladstone (University College of London) a Emily Garbinsky (Notre Dame) se ve svém výzkumu zaměřili na to, jak fakt, že spojíme naše finance s těmi partnerovými, ovlivňuje naše zvyky v oblasti utrácení. Zjistili přitom, že tento efekt je velmi pozitivní: páry se společným účtem utrácí mnohem méně za „hedonistické“ položky, jako je například drahý koktejl v baru či pobyt v luxusním hotelu.
Stárnutí populace sváže ruce centrálním bankám – https://t.co/5I09iNDDcb https://t.co/WRh2lbrnxT prostřednictvím @roklen24 #centralbank #population pic.twitter.com/cr5nCakXFz
— Roklen24.cz (@roklen24) 21. března 2019
V porovnání s páry, kde každý řídí finance na vlastní pěst, využívají dvojice se společným účtem své prostředky na praktické nákupy. Důvodem je to, že taková rozhodnutí mohou před svou drahou polovičkou lépe ospravedlnit; mají pocit, jako by se museli „dovolit“. Naproti tomu jedinci, kteří žijí v páru s oddělenými financemi, mohou to, jak se svými penězi nakládají, před partnerem snadněji utajit, a ospravedlňovat se tedy nemusí.
V důsledku toho se tak jednotlivci, kteří se nacházejí v páru, kde má každý svůj vlastní účet, cítí ohledně hýřivých nákupů méně provinile. To může být sice pohodlnější, nicméně na druhou stranu, určitá disciplína ve financích, kterou dle závěrů výzkumu poskytuje společné hospodaření, není z dlouhodobého hlediska jistě na škodu.
Demografická katastrofa už pomalu klepe na dveře a stále častěji se hovoří o tom, že by si lidé měli více spořit na stáří, jelikož na jejich důchody už sotva bude mít kdo pracovat. A pokud se této situace obáváte i vy, autoři zmiňované studie pro vás mají jasný návod, jak ušetřit velké částky za neuvážené nákupy. Ještě předtím, než však své finance dáte dohromady se svým partnerem, měli byste se ujistit, že i jeho záměr je stejný.
Nejkratší cesta do procenta s top příjmy? Přes bohatého ženicha