Jak utrácí své miliony nejrychlejší muž planety Usain Bolt

Jamajský sprinter Usain Bolt si od počátku roku do olympiády v Riu de Janeiru vydělal 32,5 milionu dolarů. Je jediným atletem, který se dostal na žebříček nejlépe placených sportovců časopisu Forbes, v němž mu patří mu 32. místo. Jak rychle Bolt podle serveru Business Insider utrácí své miliony?

Od roku 2002 spolupracuje jamajský sprinter s firmou Puma a jeho kontrakt na deset milionů dolarů ročně je v atletice zdaleka nejlukrativnější. Mezi další jeho sponzory patří Hublot, Gatorade nebo Virgin Media.

„Prize money“ je v atletice relativně nízké. Bolt dostává za každý vyhraný závod v Diamantové lize 10 tisíc dolarů. Jen za účast ale na poplatcích často inkasuje až 400 tisíc dolarů. Podle Forbesu si za poslední rok na prize money a poplatcích vydělal celkem 2,5 milionu dolarů. Dalším příjmem jsou poplatky z franšízy mobilní hry Temple Run, která má již více než miliardu stažení.

Nejrychlejší muž planety chce být rychlý také na silnici. Jedno z nejdražších aut, které si Bolt pořídil, je černý Nissan GT-R za 105 tisíc dolarů. Vlastní také speciální zlatou edici GT-R, auto získal za tři zlaté medaile na olympiádě v Londýně v roce 2012.

Sex and sport? Never! To v Riu rozhodně neplatí

Navzdory mezinárodnímu úspěchu žije sprinter nedaleko od svých rodičů na Jamajce. Jeden z jeho největších nákupů byl bytový komplex v Kingstonu. Cena za nemovitost nebyla zveřejněna. Jeho sousedy jsou rapper Sean Paul a modelka Jodi „Jinx“ Stewart-Henriques. V roce 2009 si pořídil dům v Rum Cay Island na Bahamách.

Party ale atlet nepořádá jen ve svém domě. Loni měl údajně objednat vodku za 10 tisíc liber v klubu v Británii, a zřejmě nedopatřením za alkohol nezaplatil. Když si svou chybu druhý den uvědomil, účet uhradil.

 

 

Bolt ale dává peníze také zpět do své komunity. Pravidelně věnuje sportovní vybavení střední škole, kde kdysi studoval. Jen za loňský rok to bylo 1,3 milionu dolarů. V roce 2013 dal čtyři miliony dolarů na rekonstrukci zdravotního střediska.

Jedním z největších koníčků Bolta je hudba. Od roku 2010 vystupuje na veřejnosti jako DJ. Zařízení není zadarmo, vyjde na více než 5000 liber.

Po světě Bolt cestuje ve velkém stylu, často soukromým tryskáčem. Stýká se se spoustou známých osobností, třeba s britským princem Harrym. Většinu času mu ale stále zabere trénink na dráze.

Ve svých třiceti letech si je vědom toho, že jeho rychlost nemůže trvat věčně. Do sportovního důchodu chce odejít v roce 2017 po mistrovství světa v Londýně. Bude mít dost času na to, aby utratil své těžce vydělané peníze.

Kolik dostanou atleti za olympijské zlato?

Newsletter