Jak vidí analytici KB intervence ČNB? Cesta k exitu je volná!

Česká národní banka zruší svůj závazek ve 2. čtvrtletí letošního roku. Jako příhodné se jeví pravidelné zasedání, které se uskuteční 4. května. Riziko představuje mimořádné zasedání v dubnu. Hlavní scénář již neobsahuje zavedení záporných sazeb. Negativní sazby však zůstávají rizikem. Vyplývá to z ekonomického výhledu pro Českou republiku, který připravili analytici Komerční banky.

„Na svém únorovém zasedání se ČNB pravděpodobně bude snažit snížit význam některých inflačních faktorů, když je označí jako dočasné. Nicméně po celý letošní rok bude muset čelit přestřelování svého inflačního cíle,“ míní analytik KB Viktor Zeisel.

Opuštění kurzového závazku bude znamenat zvýšenou kurzovou volatilitu a v případě extrémních hodnot na obou stranách bude ČNB intervenovat. Návrat k dlouhodobému posilujícímu trendu koruny bude postupný. „Ukončení režimu kurzového závazku je na spadnutí. Poněkud nečekaně byl dvouprocentní inflační cíl centrální banky dosažen již na konci loňského roku. Zároveň jsme přesvědčeni, že dosažení inflačního cíle není náhodné a jednorázové,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Letošní průměrná inflace se podle něj bude nacházet nad inflačním cílem. „Předpokládáme, že centrální bankéři dodrží svůj tzv. tvrdý závazek. Ze stabilního spotového kurzu se tak budeme těšit do konce března. Poté se ale, jak říká guvernér Rusnok, může stát cokoliv,“ dodal Vejmělek.

 

Makroekonomická prognóza analytika KB Viktora Zeisela jednoznačně ukazuje, že dosažení inflačního cíle není jednorázovou záležitostí, ale je udržitelné i na horizontu měnové politiky. „Jádrová složka inflace se bude po letošní rok pohybovat v průměru na 2,4 procenta A není divu. Stačí se podívat na napjatý trh práce, který způsobuje výrazný růst nominálních mezd. Ty by letos měly přidat 4,6 procenta. Takto rychle rostly mzdy naposledy před devíti lety,“ podotkl Vejmělek

Zeisel uvedl, že ČNB udržuje kurzový závazek na hladině 27 CZKEUR pomocí automatických a potenciálně neomezených intervencí. Své odhodlání bránit tuto hladinu dokázala tím, že od zavedení intervenčního režimu skoupila eura za 44 mld. EUR (odhad KB). ČNB se zavázala, že hladinu 27 CZK/EUR bude bránit nejméně do konce prvního čtvrtletí roku.

Od začátku dubna ČNB již negarantuje nic. Bankovní rada stejně jako poslední prognóza pro ekonomický vývoj z dílny ČNB předpokládají, že konec kurzového závazku nastane okolo poloviny roku 2017. Přesné načasování bude záviset na aktuální inflaci a hlavně na jejím výhledu, vyplývá z analýzy KB.

Newsletter