Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Jak vidí polského prezidenta investoři? Padá měna i akcie

Polská měna je nejslabší za poslední dva měsíce, polské akcie se vyvíjejí nejhůř v rámci rozvíjejících se trhů. Investoři odpovídají na vítězství opozičního euroskeptika Andrzeje Dudy v polských prezidentských volbách.

Ty jsou testem rozložení sil před parlamentními volbami na podzim. Tuto neděli dostaly Andrzeje Dudu na prezidentský post, na podzim mohou prosadit jeho stranu Právo a spravedlnost do vlády. Ta dnešní je přitom pohledem růstu polské ekonomiky nejúspěšnější v Evropské unii. Dudu do prezidentského křesla posadilo především přesvědčení Poláků, že oni z tohoto růstu mnoho nemají.

Polský zlotý už před víkendovými volbami na náznaky možného vítězství Dudy ve druhém kole reagoval nejhorším vývojem mezi 24 měnami emerging markets. Dnešním oslabením přes hodnotu 4,13 vůči euru dosáhl nejslabších úrovní za poslední dva měsíce. Od prvního kola prezidentských voleb 10. května oslabil o 1,5 procenta, dnes odevzdává přes další půlprocento. 

Euroskeptik v čele Polska může vykolejit vládu i trhy

Hlavní polský akciový index WIG20 se dnešním oslabením o více jak procento dostává nejníž za posledních pět týdnů. Investoři do polské měny, akcií a dalších aktiv budou pozorně sledovat především slova nového prezidenta ohledně jeho spolupráce s vládou.

„Můžeme se dočkat noci dlouhých nožů. Změny lze očekávat ve straně, ale i ve vládě,“ řekl polský politický analytik a komentátor Bartomomiej Biskup. „Nasnadě je oslabování polského zlotého a dalších polských aktiv. Investoři budou bedlivě hlídat Dudovy sliby a komentáře ohledně vlády,“ připojil se Piotr Bujak, ekonom polské PKO Bank Polski.

Duda počítá s „aktivním prezidentstvím“. Míří na zdanění bank a maloobchodníků, nové finanční benefity pro rodiny s dětmi, v důsledku jeho plán – pohledem současného ministra financí Mateusze Szczureka – zvýší výdaje rozpočtu o 400 miliard zlotých během pěti let.  Zhoršení vývoje rozpočtu, zdanění finančního sektoru i maloobchodu či „účelové“ daňové výjimky vidí finanční trhy logicky s despektem.

„Výsledek voleb je prudkým nárůstem rizik pro politickou situaci u hospodářskou politiku před klíčovými podzimními parlamentními volbami. Může růst tlak na bankovní sektor,“ uvedli ekonomové polské banky Bank BGZ BNP Paribas, Michal Dybula a Marcin Kujawski.

Polský zlotý můžete na Roklen24 sledovat real-time vůči euru. Akciový index WIG20 ZDE.

Newsletter