Jak vydělat na amerických domácnostech? Proč nezkusit Kinder Morgan

Americké domácnosti získávají energii primárně ze zemního plynu. Jedním z největších poskytovatelů této komodity je společnost Kinder Morgan. V jejím případě byl během minulého roku pozorován výrazný propad ceny akcie, což z ní momentálně dělá zajímavou investiční příležitost.

O firmě

Firma byla založena v roce 1997, když Richard Kinder, spolu s Williamem Morganem a skupinou investorů, převzali Enron Liquids Pipeline za 40 milionů USD. Dnes je největší distributor zemního plynu v USA – vlastní 180 terminálů a spravuje zhruba 112 000 km plynovodů a 22 000 km ropovodů a dalších potrubních systémů.

Zemní plyn byl, je a bude jedním z nejrozšířenějších zdrojů energie v USA. Jde o levnou a relativně čistou komoditu, která je ve Spojených státech poměrně hojná. Potvrzené tamní rezervy jsou 5. největší na světě a činí 10,8 bilionu m3. Kinder Morgan je se svou infrastrukturou v dobré pozici, aby profitovala na zvyšující se poptávce. Plynovody společnosti jsou totiž regulované monopoly a většina příjmů firmy pochází z kontraktů s fixními poplatky – ziskovost plynovodů tedy z většiny nezávisí na samotné ceně plynu.

Historie

Poslední rok a půl nebyl pro sektor ropovodů a plynovodů vůbec dobrý. Celý sektor měl problémy a s ním i Kinder Morgan, jehož cena byla ještě v roce 2015 přes 44 USD za akcii. Dnes se pohybuje těsně pod 20 USD. Proč? Investoři začali být obezřetní zejména poté, co společnost snížila svoji dividendu o ¾.

Poslední kvartál

Obrat meziročně spadl o 3,39 miliardy USD kvůli prodeji 50% podílu plynovodu Souther Natural Pipeline. Nutno ale podotknout, že deleveraging balance sheetu probíhá úspěšně, výdaje na úroky meziročně spadly o 20 % na 422 milionů USD. Za první kvartál činil obrat 3,42 miliardy USD, čisté příjmy stály na 440 milionech USD a volné cash-flow bylo 218 milionů USD. Výsledky překonaly lednové odhady managementu, ale cena akcií další den spadla o 5 %. Investoři i management se nejvíce soustředí na volné cash-flow, na kterém je závislá výše dividendy.

Valuace

Tržní kapitalizace Kinder Morgan nyní činí 46 miliard USD, firma se tedy obchoduje pouze na 10násobku svého volného cash-flow a platí dividendu ve výši 2,3 %. Růst dividendy je očekáván až v letech 2018 a 2019 poté, co firma sníží svoji míru zadlužení.

Akcie se nyní obchoduje pouze na 12násobku EV/EBITDA (hodnota podniku/zisk před úrokem, daněmi a amortizací) oproti 17násobku v uplynulých 5 letech.

Dle měřítka EV/EBITDA se titul Kinder Morgan jeví jako levnější i proti své konkurenci, kam patří například Enteprise Products Partners (EPD), Plains All American Pipeline (PAA) a ONEOK (OKE). EPD se obchoduje na 14násobku, PAA pak na 13násobku, multipl OKE je obdobný Kinder Morgan.

Příležitosti

Roční spotřeba zemního plynu v USA dnes činí necelých 30 bilionů kubických stop. Podle odhadů úřadu EIA se očekává, že se do roku 2020 bude i nadále velmi rychle zvyšovat, a to o 4 % ročně. Krátkodobá produkce zemního plynu nyní roste hlavně díky výstavbě exportních terminálů a dalších nových projektů.

Cílem managementu Kinder Morgan je snižovat svou míru zadlužení a ponechat si vysoký kreditní rating. Jen v roce 2017 firma očekává 4,5 miliardy USD v peněžních tocích a plánuje fundovat projekty v hodnotě 3,2 miliardy USD. I přesto se ale očekává, že dokáže i nadále snížit míru zadlužení. V tuto chvíli má Kinder Morgan naplánované projekty v hodnotě 11,7 miliardy USD. Do budoucna se čeká řada dalších – naposledy firma dostala povolení k expanzi svého ropovodu Trans Mountain. Objednávky na využití zvýšené kapacity se tak jen hromadí.

Rizika

Značné riziko představuje náhlá změna managementu, tedy odchod spoluzakladatele a nynějšího předsedy Richarda Kindera nebo ředitele Stevea Keana.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter