Jak vydělat na bitcoinu? Může pomoci nová regulace

Pro ty, kteří využívají bitcoin výhradně jako spekulativní investiční instrument a nikoliv jako prostředek směny, se objevila nová příležitost. Ta se týká nedávného zavedení regulace newyorských společností, které se budou chtít stát součástí expandujícího bitcoinového trhu.

Stát New York během minulého týdne posvětil regulaci společností, které budou chtít zprostředkovávat obchodování s touto kryptoměnou. Takové subjekty budou muset získat od státu licenci nazvanou „BitLicense, díky které pak budou moci bez problémů provozovat svou činnost. V podstatě to tak znamená, že v rámci státu vznikne skupina licencovaných subjektů, v jejichž případě budou mít klienti jistotu v podobě solvence, která bude posvěcená příslušnými úřady.

Tento fakt zároveň otvírá prostor pro arbitráže v rámci jednoho investičního instrumentu. Očekává se totiž, že bitcoiny obchodované skrze regulované zprostředkovatele se budou prodávat s určitou prémií oproti jejich neregulovaným kolegům. Tento názor potvrzuje i Arthur Hayes, zakladatel a výkonný ředitel BitMEXu, burzy zaměřující se na obchodování s bitcoinovými deriváty. Dle jeho názoru by se kryptoměna v rámci státu New York mohla prodávat až s 2 až 5% prémií.

Proti němu se však staví Garrick Hileman, ekonomický historik působící na London School of Economics. Dle jeho názoru bude situace vypadat přesně opačně. Budou to právě ty neregulované bitcoiny, které se budou obchodovat se zmiňovanou prémií. „Dovedu si představit využití swapů, u kterých změna jurisdikce nebude hrát roli, či jiných mechanismů, které se stanou předmětem arbitráže vzniklé v důsledku zavedení licencování,“ řekl Hileman pro CNBC.

Faktem je, že případní arbitražéři nebudou mít zcela jednoduchou situaci. V první řadě bude nutné přesvědčit americké bitcoinové burzy, že nehodlají kryptoměnu dále přeprodávat, míní Hayes. Stejně tak budou potřebovat dobré bankovní spojení napříč celým světem, které je však dnes stále obtížnější sehnat. Obzvláště v případě pokud se jedná o záležitost zahrnující obchodování s povětšinou kritizovanými kryptoměnami.

Technologie bitcoinu dobývá Wall Street

Zachrání Řecko bitcoin? Nebo digitální drachma?

Newsletter