Jak vydírat banky? Jednoduše přes bitcoin

Množství hackerských útoků se v posledních letech razantně zvýšilo. Nejvíce nechtěné „pozornosti“ se obvykle dostává bankám a jejich internetovému bankovnictví. Posledním terčem kyberútoků se staly tři nejmenované řecké banky. Hackeři jejich systém napadli celkem třikrát během pěti dnů a nezdráhali se si rovnou říci o „výkupné“.

Banky přišly po útocích hackerů o víc než miliardu dolarů

Dle informací serveru Financial Times se hackerská skupina vystupující pod názvem Armada Collective rozhodla provést tzv. odmítnutí služby, což je způsob kyberútoku, při kterém dochází k přehlcení webové stránky požadavky, přičemž ve výsledku tak dojde přímo k jejímu pádu, či minimálně nefunkčnosti a nedostupnosti pro uživatele. První napadení byl provedeno ve čtvrtek a až poté si hackeři začali diktovat podmínky. Za zastavení útoků požadovali po bankách „výkupné“ o velikosti 20 tisíc bitcoinů.

Ve čtvrtek došlo na krátkodobý výpadek webových stránek nejmenovaných řeckých bank, Všechny citlivé informace o klientech však nebyly nikterak ohroženy, řekl tiskový mluvčí řecké policie. Co se týče výkupného, tak žádná z napadených bank bitcoiny nevyplatila. „Hackeři se pokusili webové stránky napadnout ještě jednou během víkendu. To už však byly obranné mechanismy posíleny, tudíž nedošlo k žádnému narušení,“ přepisuje Financial Times slova policejního úředníka.

V návaznosti na tyto události došlo na spolupráci mezi experty na kybernetickou bezpečnost z řecké centrální banky a policejním útvarem zabývajícím se elektronickou trestnou činností. Obě složky tak dle informací centrální banky pečlivě monitorují systémy sledovaných bank.

Hackeři si ke svému útoku vybrali citlivý cíl. V Řecku se totiž internetové bankovnictví v poslední době silně rozmohlo s tím, jak byly v červnu zavedeny kapitálové kontroly. Od té doby bylo v zemi založeno více jak 200 tisíc nových bankovních účtů, aby byli jejich majitelé schopni provádět bezhotovostní domácí platby.

„Útoky tohoto typu jsou pro banky extrémně nebezpečné. My jsme však byli schopni jednat okamžitě, díky čemuž jsme ihned posílili zabezpečení i celkovou kapacitu, a to vše s pomocí od poskytovatelů internetových služeb,“ sdělil serveru Financial Times nejmenovaný seniorní bankéř.

Co se týče samotné skupiny Armada Collective, nejde v oblasti kyberútoků o žádného nováčka. Paul Vlissidis, technický ředitel společnosti NCC zabývající se kyberzabezpečením, potvrdil, že tito hackeři mají na svém kontě za poslední měsíce několik útoků zaměřených právě na vymáhání peněz z oblastí, které jsou vůči obdobným atakům náchylné.

„Hackeři jednoduše vyhrožují– dejte nám bitcoin, nebo vás sundáme z internetu,“ řekl Vlissidis. „Škoda, kterou proklamují, že jsou schopni způsobit, je dle jejich vlastních slov dost velká. Co se týče požadavku na výkupné, ten je nastaven pouze v řádech tisíců, což je úroveň, kterou by banky mohly být ochotny zaplatit, aby předešly zbytečným potížím,“ dodal ředitel.

Možné je ovšem i to, že nejde o samotnou Armada Collective, ale pouze o někoho, kdo zná jejich praktiky a strategii. To, že samotné výkupné požaduje skupina v bitcoinech je celkem logické, a to především z toho důvodu, že jde o alternativní měnu fungující v decentralizovaném online systému. Díky tomu by pokus o možné vypátrání hackerů byl z velkou pravděpodobností neúspěšný.

Newsletter