Jak vyřešit hádanku kolem japonské měny

Japonský jen je hvězdou mezi měnami v letošním roce a po dalším zpevnění o 20 procent za méně než osm měsíců každý přemýšlí o tom, jak se bude kurz japonské měny vyvíjet dál, napsala na svých webových stránkách CNBC. Aktuálně se jen obchoduje vůči dolaru mírně nad 100 USDJPY.

Silnější jen pomáhá některým americkým nadnárodním firmám, jako je například HP nebo General Motors. Těm v minulosti vadilo to, že slabý jen pomáhal vývozům japonských konkurentů a poskytoval jim nespravedlivou konkurenční výhodu.

Americké manažery může těšit nedávná ukázky síly japonské měny. Jen totiž neustále posiluje, a to až o devět procent v posledních třech měsících a v letošním roce si k dolaru polepšil dokonce o pětinu.

„Úrokovým sazbám se v lednu nepodařilo japonský jen oslabit, fiskální balíček byl již zveřejněn a marginální účinnost kvantitativního oslabování klesá, zatímco trh japonských vládních dluhopisů je vyčerpán, takže posilování bude pro japonskou měnu náročné,“ uvedl Olivier Korber ze Societe Generale Cross Asset Research.

Šéf Bank of Japan Kuroda: Munice je dost

Bank of Japan letos v lednu šokovala trhy zavedením záporné úrokové sazby. Tento krok finanční trhy velmi překvapil. Cílem banky bylo podpoření hospodářského oživení. Měnový výbor zavedl poplatek 0,1 procenta na některé vklady komerčních bank u centrální banky. Bank of Japan zároveň oznámila, že pokud to bude nutné, sazbu posune do záporného pásma ještě více. Je tak otázkou, jestli mají centrální bankéři vůbec ještě nějakou munici na boj s několikaletým oslabením ekonomiky a posilováním měny.

Koncem července měnový výbor Bank of Japan mírně rozšířil svá stimulační opatření prostřednictvím zvýšení nákupu aktiv od finančních institucí. Tento krok má podpořit růst a urychlit inflaci směrem ke dvěma procentům.

Bank of Japan sazby nezměnila, zvyšuje odkupy ETF

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda deníku Sankei řekl, že technicky je možné ještě další snížení sazeb. Naznačil také možnost rozšíření nákupu dluhopisů, nyní je to 80 bilionů jenů ročně. Další jednání Bank of Japan se koná 20. a 21. září. „Naši analytici v Tokiu nečekají v září další uvolnění v září, a pokud se tak stane, máme pochybnosti, že se více stejných opatření uvolňování ukáže jako efektivní při opětovném oslabení jenu na udržitelné bázi,“ dodal Lee Hardman, stratég Bank of Tokyo-Mitsubishi.

Prudké posílení japonské měny se děje v období relativního klidu na širších trzích. Historicky investoři jen prodávají, když volatilita na trhu zůstává nízká a měnu si tak kupují jako bezpečný přístav během dob krize, volatility a averze k riziku.

Newsletter