Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Jak zachránit nejstarší banku světa? První „škrty“ na scéně

Italský bankovní sektor nutně potřebuje změnu. Platí to především pro nejstarší banku světa Banca Monte dei Paschi di Siena, které selhala při posledních zátěžových testech Evropské centrální banka. Vedení si je této potřeby dobře vědomo, a proto začalo jednat. Jak bude vypadat restrukturalizace?

„Nejproblémovější“ italská banka, kterou tíží především objem nesplacených půjček, se rozhodla propustit zhruba 2600 zaměstnanců z celkového počtu 25 700, což by mělo přinést cca 10% úsporu zaměstnaneckých nákladů. Ode dneška až do roku 2019 pak bude uzavřeno asi 500 poboček. Stejně tak banka hodlá zlikvidovat svou divizi náboru obchodníků a rozprodat co nejvíce špatných dluhů, dosud ležících v její rozvaze.

Právě poslední dvě zmiňované oblasti už mají své první zájemce. Podle informací agentury Bloomberg se o obchodnickou divizi zajímá Insituto Centrale delle Banche Popolari Italiane, který za ni nabídl 520 milionů euro. Co se týče „prašivých“ dluhů, Monte dei Paschi cílí na prodej těchto instrumentů v hodnotě 28 miliard euro, přičemž část z toho už byla nabídnuta záchrannému fondu Atlante.

Oko za oko, Deutsche Bank za Apple?

Všechny uvedené kroky mají obnovit víru investorů, od kterých banka potřebuje navýšení kapitálu o 5 miliard euro, aby byla schopna co nejvíce zmírnit dopad prodeje nedobytných pohledávek. Podle dosavadních plánů by dodatečné zdroje měly být získány do konce letošního roku, přičemž očekáváno je hned několik tranší navyšování kapitálu, včetně swapu dluhopisů, které investoři drží, za akcie.

„Obnova komerční činnost je založena na urychlení digitalizačního procesu a na mnohem větším důrazu na práci s retailovým sektorem, malými podniky a afluentní klientelou,“ přepisuje Bloomberg oficiální vyjádření Monte dei Paschi. „Všechny tyto kroky tak povedou k udržitelně nízkým nákladům všech našich rizik.“

Dvojí metr stress testů. Deutsche Bank s ECB oklamaly investory

V rámci budoucího výhledu chce vedení banky v čele s novým CEO Fabriziem Violou dosáhnout v roce 2018 ročního zisku o velikosti 978 milionů euro, v roce následujícím pak už 1,1 miliardy euro.

V týdnu od 17. do 24. října si akcie Monte dei Paschi di Siena připsaly více jak 100 %, když se z ceny kolem 0,173 euro dostaly na 0,347 euro. Po zveřejnění úsporných opatření titul nejprve vzrostl o zhruba 14 %, ovšem posléze se opět propadl o -13 %. Aktuálně odepisuje více jak 10 %, což odpovídá ceně 0,3115 euro za kus.

Newsletter