Jak zastavit pád trhů? Fed musí kapitulovat

Americké trhy krvácejí. Všechny hlavní indexy odepsaly více jak 8 %, přičemž S&P 500 se propadl až ke svým 52týdenním minimům. Zatímco někteří investoři obviňují Čínu, ropu či se panicky ohánějí strašákem recese, jeden z nich jmenuje viníka napřímo. Prst Petera Shiffa, ekonoma, komentátora a šéfa Euro Pacific Capital, ukazuje na guvernérku Fedu Janet Yellenovou.

„Do doby, dokud Fed nekapituluje, budou následky tohoto medvědího trhu brutální,“ řekl Shiff v rozhovoru pro server CNBC. „To, co potřebujeme, je další kvantitativní uvolňování. Pokaždé od roku 2008, kdy trh vstoupil do korekce, to byl Fed, který určil dno. Záchrana přišla v podobě snížení sazeb, zahájení QE či pod pohrůžkou zavedení jeho dalšího kola. Americká centrální banka tak bude muset „závislákům“ z Wall Street dát to, po čem tolik touží.“

 

Po Asii a Evropě propadla také Wall Street. Šéfka Fedu přiznala úvahy o záporných sazbách a ropa dle Goldman Sachs ještě dlouho bude za 20 až 40 dolarů

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 11. únor 2016

 

Shiff patří dlouhodobě k zastáncům názoru, že politika centrální banky je nejničivější silou v rámci americké ekonomiky. Představa je taková, že se Spojené státy budou i nadále potýkat s propadem trhů a růstu, dokud neproběhne absolutní zvrat americké měnové politiky. „Domnívám se, že bublina na trhu již dávno splaskla. Otázkou tak zůstává, zda ji Fed opět přifoukne, než bude pozdě,“ řekl ekonom.

Vyšší sazby? Zapomeňte. Shiff čeká QE4

Shiff patřil dlouhou dobu mezi ostré kritiky Federálního rezervního systému. Ovšem v době silně zvýšené volatility posledních týdnů se jeho přesvědčení obrací k tomu, že je potřeba činit přesný opak toho, co Fed aktuálně provádí. „Otázkou je, jak dlouho bude centrální banka vyčkávat, než oznámí, že sazby už výše nepůjdou. Ve výsledku budou úroky naopak sníženy a rozjede se další kolo kvantitativního uvolňování.“

Peter Shiff o konci akciového snu

Newsletter