Jak zlepšit spolupráci na inovacích mezi businessem a akademickou sférou?

Spolupráce mezi univerzitami a businessem stále není ideální, což brzdí inovace. To se snaží změnit firma UNICO. Její misí je propojit zástupce špičkové vědy s firmami, vytvářet a koordinovat poptávku po technologiích a pomoci výsledné inovační řešení dokončit a doručit. Vzniká tak mnoho zajímavých projektů, které v některých případech začínají fungovat i jako samostatné startupy. Jaká je aktuální situace co se týče transferu technologií, jakým způsobem pomáhá umělá inteligence a jakým výzvám inovační projekty čelí? Nejen na tyto otázky odpovídal ve videorozhovoru pro Roklen24 spoluzakladatel a CEO firmy UNICO Vojtěch Nosek. Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

00:09 – Co podle vás funguje nebo nefunguje v transferu technologií mezi akademickou sférou a byznysem?

Hlavní problém, který vidím při komunikaci mezi akademickou sférou a byznysem, jsou informace. Kdykoli potřebuje firma inovovat, neví, kam nebo na koho se obrátit. Neví, jaké technologie jsou nebo budou dostupné. Stejně tak univerzita netuší, co soukromý sektor potřebuje.

00:38 – Jak k tomu přispívá UNICO – vaše mise a technologie?

My jsme schopni celý tento proces zastřešit. Pokud má firma nějakou inovační potřebu, my jsme schopni jí zmapovat možnosti. Buď doporučíme konkrétní experty, kteří jsou schopní inovační řešení doručit nebo zodpovědět nějakou jejich důležitou otázku, nebo jsme schopni zmapovat technologie. Ať už ty, které jsou na trhu, nebo ty, které jsou na univerzitě. Fungujeme tedy mezi světem expertů z univerzit, z výzkumných organizací a byznysovým segmentem jako propojovatel a následně prostředník, který pomůže celé inovativní řešení doručit.

01:24 – Máte i platformu, která využívá umělou inteligenci. Jak umělá inteligence pomáhá?

Máme platformu EXPERTS.AI, díky které jsme schopni nabídku univerzit srozumitelným způsobem prezentovat firmám. Dnes to funguje ve formě “widgetu”, tedy takové aplikace, kterou může mít univerzita na svých webových stránkách. A firma, která přijde na webové stránky univerzity, může jednoduše najít informace, které potřebuje. Umělá inteligence data třídí pro personalizaci a rekomendaci, aby firma skutečně našla to, co hledá.

02:07 – Můžete zmínit projekty a výzvy, kterým čelíte?

Díky tomu, že doručujeme firmám inovace a máme digitální produkt EXPERTS.AI, se u nás logicky objeví technologie, které si zaslouží být inkubovány jako samostatné spin-outy. V poslední době jsme spoluzaložili například Entrant, což je spin-out vytvořený na půdě Masarykovy univerzity v Brně. Anebo nyní AI|ffinity, což je spin-out s česko-řeckým founderem. Entrant měří fyziologický stres, AI|ffinity zase modeluje afinitu molekul, což se používá při návrhu nových léčiv. Tyto projekty mají jednu společnou bolest. Jsou poměrně investičně náročné. Už i v té rané rizikové fázi, kdy do nich investoři neradi dávají peníze. Čili už v této fázi technologických a sofistikovaných spin-outů je podporujeme.

Newsletter