Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Jaká je „férová cena“ zlata? V Deutsche Bank to spočítali

Zlato je oproti klasickým „papírovým“ aktivům ceněno především proto, že se jedná o fyzickou komoditu, se kterou je obvykle spojována určitá vnitřní hodnota. Pro investory tak může být jakousi pojistkou pro případ finančních otřesů. Ba co víc, zlato během recesí obvykle dokonce posiluje. Nicméně i cena tohoto drahého kovu v čase značně kolísá vlivem změn poptávky.

V posledních letech se cena zlata pohybuje mezi 1 100 a 1 300 USD za trojskou unci, přičemž není nouze o výkyvy ani na jedné straně. Jaká je však jeho „férová cena“?  Tuto nelehkou otázku si položili ekonomové z Deutsche Bank, kteří se tak jali úkolu onu cenu vypočítat. Jak to dopadlo? O jejich početním experimentu informoval server Gold Republic.

Ekonomové použili pro ocenění kovu čtyři hodnotící kategorie, přičemž každá z nich odráží určitou jeho funkci. Konkrétně odhadovali hodnotu zlata jakožto uchovatele hodnoty, prostředku směny, komoditu a indikátor inflace.

Západ zlato už nechce. Čína a Indie se o něj perou

Výsledek pak byl posuzován vzhledem k relevantním ukazatelům či srovnatelným aktivům v jednotlivých kategoriích. Správná cena zlata jakožto například uchovatele hodnoty byla posouzena vzhledem k vývoji indexu spotřebitelských cen (CPI), indexu cen výrobců (PPI), příjmu na hlavu a akciového indexu S&P 500. Správná cena zlata jako komodita zase byla posouzena vzhledem k těžebním nákladům, cenám mědi a cenám surové ropy.

Pro každou kategorii byla „férová cena“ odhadnuta zvlášť. A jak to dopadlo, můžete vidět v následující tabulce.

Deutsche Bank tak na základě těchto čtyř hodnotících kategoriích došla k průměrnému ocenění zlata ve výši 1015 USD za trojskou unci. Kov se tak podle banky obchoduje zhruba s 20% prémií. To ekonomové vysvětlují tím, že na trzích lze nyní cítit „zvýšené vnímání rizika a nejistoty“, což činí relativně méně rizikové zlato atraktivnějším.

Newsletter