Jaká je maximální volatilita, kterou jste ochotni přijmout?

Jistě mi dáte za pravdu, že většina investorů nemá volatilitu ráda. Snad každý profesionál se obvykle snaží volatilitu minimalizovat na přijatelnou úroveň, ať už pomocí klasických nástrojů portfolio managementu nebo jednoduše zaměřením se na investice, jejichž hodnota je v čase relativně stálá.

Volatilita se ve světě financí měří zpravidla směrodatnou odchylkou od průměrné očekávané nebo historické výnosové míry. Volatilita se často definuje také jako kolísavost ceny aktiv v určitém časovém období. Investoři proto výkonnost svých investic s oblibou měří pomocí rizikově očištěných ukazatelů. jako je Sharpe a Sortino ratio.

I když na jedné straně může být volatilita postrachem investorů, na straně druhé se jedná o nezbytného průvodce na cestě k výnosům. Volatilita totiž vyjadřuje i riziko, které je vždy s investicemi spojeno. A jak je známo, vetší riziko bývá spojeno i s větším výnosem.

Typickým příkladem takové vysoce rizikové, ale doposud i vysoce výnosné investice je bitcoin. Z pohledu podstupovaného rizika lze v tomto případě bezesporu říci, že investování do bitcoinu a dalších kryptoměn je vhodné opravdu jen pro milovníky volatility a emocí, kteří se nebojí přijít klidně i o celou investovanou sumu. Třiceti a více procentní korekce nejsou v případě bitcoinu žádnou výjimkou a není to tak dávno, co se hodnota bitcoinu propadla dokonce o 85 a 94 procent.

Obdobně je na tom řada strategií na shortování neboli prodej volatility hlavních amerických akciových indexů, které mohou potenciálně investorům přinést obrovské jmění, ale v případě špatně načasované investice rovněž obrovské ztráty. Burzovně obchodované fondy, jako je například ten se symbolem XIV, mohou investorům přinést nadprůměrné výnosové míry, ale i oči pro pláč.

XIV – nejlepší dlouhodobá investice?

Za opak těchto vysoce volatilních aktiv lze označit většinu krátkodobých cenných papírů, případně státních dluhopisů. Ty však mohou dnes řadě lidí připadat neatraktivní, neboť obyčejně nevzbuzují příliš mnoho emocí. Individuální profil a psychologie člověka zde hrají velkou roli. Jsou lidé, na jejichž tváři lze lehce poznat, jak se jejich investice vyvíjí, a lidé, kteří se dovedou neustále tvářit jako profesionální hráči pokeru. Každý vnímá peníze a investování trochu jinak, ale určitě se všichni shodneme na tom, že obojí musí proudit, aby vše správně fungovalo.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter