Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Jaká moc zlá bude brexitová kocovina?

Hlasování o setrvání Spojeného království v Evropské unii skončilo. Jak kauza „brexit“ dopadne, bychom se měli dozvědět během zítřejšího brzkého rána. První odhady ale hovoří pro vítězství zastánců evropského bloku. Trhy jsou tak naprosto v klidu. Evropské i americké akcie vzrostly. Libra se drží rozjeté rally a atakuje úroveň 1,500 GBPUSD. Jak ale bude situace vypadat za pár měsíců? Na to odpoví Morgan Stanley.

Americká banka se v rámci analýzy zaměřila na vývoj vybraných instrumentů během následujících šesti měsíců po konečném verdiktu. Pokud by se Britové rozhodli setrvat v EU, dá se během příštího půl roku očekávat posílení evropské měny, a to jak na páru s librou, tak i s dolarem. Britská měna by naopak vůči té americké oslabila zhruba o -0,4 %. Z hlediska akcií by se dal čekat přibližně 5% růst, u firemních dluhopisů by zase vzrostly výnosy, nejvíce u těch bankovních.

V opačném případě, tedy pokud by Spojené království rozhodlo o odchodu z EU, by byl scénář mnohem radikálnější. Euro by vůči dolaru spadlo o více jak 11 %, libra pak o necelých 8%. Evropské akcie by odepsaly 15 %.

Šanci, že bude volba úspěšná pro odpůrce EU, vidí Morgan Stanley na 30 %. Na základě toho pak výše zmíněné instrumenty evidentně reflektují mnohem nižší rizikovou prémii, než si myslí ostatní účastníci trhu.

„Euro i libra by v případě odchodu oslabily,“ přepisuje slova banky server Business Insider. „V případě britské měny se však dá čekat určitý propad i tehdy, pokud země v EU nadále setrvá. Z hlediska akcií jsou na tom pak lépe, a to v obou případech konečné volby, ty americké.“

Z případě korporátních dluhopisů je vlil brexitu zmírněn aktuálně prováděným programem kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Jeho konečný vliv však nelze zcela vyloučit, Největší volatilita se případně čeká především u bank, jelikož ty jsou na celou kauzu nejcitlivější.

 

Newsletter