Jaké daňové změny přinese rok 2015?

Od ledna příštího roku se zaměstnancům zvýší daňová sleva na druhé a další dítě. Pracující důchodci budou moci opět uplatňovat slevu na poplatníka a výdajové paušály živnostníků budou od nového roku omezeny. Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, která od nového roku vstoupí v platnost. O změnách od příštího roku dnes rovněž informovalo ministerstvo financí na internetu.

Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 korun ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. U rodin s jedním dítětem se v této věci nic nemění. Do budoucna chce vláda slevy na děti dál zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. Změna proběhne automaticky, není třeba vyplňovat žádné formuláře.

Pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět činit nárok na slevu 24.840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda. Novela také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent.

„Omezení výdajových paušálů se dotkne především živnostníků a řemeslníků, kteří dosud využívali neomezené paušály 60 a 80 procent. OSVČ, které danily příjmy z pronájmu 30procentním paušálem, a profese jako lékař, advokát, daňový poradce, které spadají pod 40procentní paušál, už své stropy dříve měly, upozornila Blanka Štarmanová z TaxVision.

Od nového roku také bude zavedena nová sleva na dani za umístění dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku, tzv. školkovné (ročně pro každé dítě maximálně do výše minimální mzdy). Tuto slevu na dani přitom bude možné uplatnit již za letošní rok.

Kvůli zvýšení minimální mzdy se zvýší i minimální zálohy na povinném pojistném a rozšíří se rovněž daňové přiznání fyzických osob. Nově bude třeba hlásit i příjmy od daně zcela osvobozené. Finanční úřady tak budou chtít chtějí vědět o příjmech z prodeje cenných papírů, darech a dědictvích přesahujících pět milionů korun.

Změny také počítají se změnou zdanění investičních fondů tak, aby investice prostřednictvím investičních fondů měly z pozice investora srovnatelné daňové zatížení s investicemi prováděnými individuálně, tedy 19 procent. U vybraných typů investičních fondů, například fondů rizikového kapitálu, má zdanění sníženou pětiprocentní sazbou.

Daně a sociální a zdravotní pojištění v roce 2015 – přehled

Sazba daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti zůstává 15 procent. „Superhrubá mzda“ zůstává.

Pokračování existence sedmiprocentní solidární přirážky k dani z příjmů fyzických osob pro příjmy nad zhruba 1,2 milionu Kč ročně. Ruší se ale povinnost podat daňové přiznání, pokud roční příjem nepřesáhne hranici 1,245.216 Kč, ale v některém měsíci je odvedena záloha na solidární zvýšení daně – platí už pro rok 2014.

Neexistence stropu pojistného na veřejné zdravotní pojištění.

Trvalé zrušení maximálního vyměřovacího základu pro odvod pojistného na zdravotní pojištění (původně navrhováno pouze pro roky 2013 až 2015).

Sazby pojistného na veřejné zdravotní pojištění a sociální zabezpečení zůstávají zachovány. Sociální i zdravotní pojištění se bude nově odvádět i z odměny za zlepšovací návrhy a vynálezy.

Odvod z úhrnu mezd ve výši 32,4 procenta nebude zaveden.

Zůstává nakonec zachován maximální odpočet úroků u hypotečních úvěrů na hranici 300.000 Kč.

Zvýšení daňového zvýhodnění na druhé dítě o 200 Kč a každé další dítě o 300 Kč měsíčně.

Zavádí se nová sleva na dani za umístění dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku, tzv. školkovné (ročně pro každé dítě maximálně do výše minimální mzdy). Tuto slevu na dani může poplatník uplatnit v rámci ročního zúčtování, a to již za zdaňovací období roku 2014. Pro rok 2014 je limit stanoven na 8500 Kč, v roce 2015 pak na 9200 Kč.

Omezení výdajových paušálů u živnostníků, maximální paušální výdaje bude možné uplatnit z částky dva miliony Kč.

Vrácení základní slevy na poplatníka důchodcům.

Bezúročné půjčky zaměstnancům je opět potřeba zdaňovat, pokud jistina přesáhne 300.000 Kč.

Omezení daňové podpory životního pojištění. Zaměstnavatelé budou moci nadále osvobozovat příspěvky poukázané na soukromé životní pojištění svých zaměstnanců pouze tehdy, pokud jejich pojistná smlouva neumožňuje mimořádné výběry nebo pokud zaměstnanec doloží svému zaměstnavateli do 1. dubna 2015 dodatek ke stávající smlouvě zamezující tyto mimořádné výběry.

Dodanění daňových odpočtů ze zrušeného penzijního připojištění nebo životního pojištění pouze za 10 let zpětně.

Povinnost oznámit správci daně skutečnost, že osoba obdržela osvobozený příjem vyšší než pět milionů Kč.

Newsletter