Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabil nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Jakub El-Ahmadieh: Trump? Daně teď mohou zamířit prudce dolů

Finanční trhy zasáhl šok, předvolební průzkumy zcela selhaly. Rétoriku „vše vyřeším“ bude těžké naplnit. Na co zásadního ale skutečně dojít může, je výrazné snížení daní ve Spojených státech. Podle mých informací republikáni ovládnou post prezidenta i obě komory Kongresu, řekl v rozhovoru exkluzívně pro Roklen24 expert AMO na americkou zahraniční politiku Jakub El-Ahmadieh. Také pro banky Wall Street Trump vůbec nemusí být špatnou kartou…

Trumpova agenda byla podle Jakuba El-Ahmadieh poměrně vyprázdněná – a tak ten má větší prostor v budoucnu tvrdit, že v prezidentské funkci právě plní, co slíbil před volbami. Na druhou stranu – jeho přístupem bylo „vše vyřeším“ – což stěží.

Klíčovým bodem Trumpovy kampaně směrem americké ekonomiky ale byl slib snížení daní. „K němu by teď skutečně mohlo dojít. Pokud jsou mé informace správné, republikáni ovládnou post prezidenta i obě komory Kongresu. Paul Ryan není Trumpův šálek čaje, ale za to je velký propagátor snižování daní,“ upozorňuje pro Roklen24 El-Ahmadieh s tím, že konstelace je v tomto směru mimořádná. Kdo na tom vydělá a kdo o kolik přijde? Dočtete se níže.

Jakub El-Ahmadieh, který je analytikem Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se specializací na Blízký východ a americkou zahraniční politiku, vydal v rámci AMO podrobnou analýzu „Ekonomika jako téma v amerických prezidentských volbách“. Na tomto místě krátce vybíráme klíčová témata v souvislosti postojů Donalda Trumpa.

Trump zvolen prezidentem USA, Clintonová uznala porážku

Trump, banky a Wall Street

Klíčovým tématem je velká regulatorní norma z roku 2010, nová regulace bank pod názvem Dodd-Frankova reforma. Trump by tento zákon výrazně omezil nebo nejlépe celý zrušil (Clintonová naopak ještě rozšířila jeho dopady). Regulace bank podle Trumpa škodí ekonomice.

Trumpův vztah s Wall Street není podle Jakuba El-Ahmadieh idylický a je předmětem častých spekulací, přesto mezi podporovateli Trumpa figuruje řada bankéřů. Jeho kampaň ale na bankovních penězích nebyla nikterak závislá. Celkově je postoj Trumpa k bankám přívětivější než Hillary Clintonové.

Trump a daně

Republikáni se bojí daní jako čert kříže a Trump není výjimkou, glosuje Jakub El-Ahmadieh. Postoje Trumpa směřují k tomu, že by snížil, či rovnou zrušil většinu daní. Benefitovali by nejbohatší. Americký federální rozpočet by přišel zhruba o pětinu příjmů – takže jeho představa bude jen stěží prosaditelná…

Trump, zaměstnanost a mzdy

Trump v posledním roce opakovaně otočil ve svém postoji k minimální mzdě. Poslední verzí je: o něco zvýšit. Trump i Clintonová se vyslovili pro zavedení placené mateřské dovolené v USA. „Spojené státy jsou jedinou vyspělou zemí, kde vláda novopečeným matkám negarantuje téměř žádné finanční zajištění,“ upozorňuje Jakub El-Ahmadieh.

Poměrně „velkohubý“ je Trump v otázce pracovních míst. Jeho navrhovaná opatření, mezi která patří snižování daní či investice do infrastruktury, povedou k nejvyššímu růstu americké ekonomiky od dob New Dealu. Expertům ale nepasují sliby poklesu daní a růstu investic při zachování sociálních programů Medicare či Medicaid. Jsme u otázky růstu zadlužení Spojených států.

Trump a státní dluh

Trump se hodlá zbavit zadlužení Spojených států v rozsahu 19 bilionů amerických dolarů během příštích osmi let. To v zásadě žádný z expertů na státní finance nepovažuje za reálné. V minulosti také Trump přišel s nápadem, nutit věřitele (v tomto případě USA) k přijetí jen částečného plnění za svou investici. Trumpovy kritici připomínají, že v minulosti sám Trump – vědom si své ekonomické síly – nebyl zcela otevřen plnému splacení svých dluhů. „Náznaky, že Spojené státy by dluhy nemusely zcela splácet, by do budoucna mohly kompromitovat věřitelskou důvěryhodnost USA,“ uzavírá ve working paperu AMO El-Ahmadieh.

Jakub El-Ahmadieh je analytikem Výzkumného centra AMO se specializací na Blízký východ a americkou zahraniční politiku.
Je doktorandem v oboru mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Magisterské studium absolvoval v oboru americká studia tamtéž (2015). Zároveň studuje na Právnické fakultě UK, kde se zaměřuje na cizinecké a imigrační právo.
S AMO spolupracuje od roku 2015.

 

Newsletter