Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Jaký bude rok 2016 pro ropu?

Pro ropu byl rok 2015 volatilní. Její cena klesla od začátku roku zhruba o 20 procent. Důvodem byl zejména převis nabídky. Avšak po roce medvědích cenových prognóz vidí poměrně velký počet investorů pomyslené světlo na konci tunelu. Bude příští rok pro ropu lepší?

Nižší ceny energií byly pro většinu západních ekonomik přínosné. Spotřebitelé si užívali levnější palivo, ostře nižší ceny ropy však také zvýraznily obavy kolem klesající inflace a klopýtajícího globálního růstu. Tento fakt vyvolal otázky ohledně síly hospodářského oživení, zejména v USA, kde trhy očekávají zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou Fed.

Z historického pohledu dodává hlavní investiční stratég Wells Fargo Asset Management, Jim Paulsen, že při každém předchozím pádu cen ropy hospodářské oživení v USA zrychlilo a trvalo několik let a rovněž následovalo zvýšení úrokových sazeb. „Během několika měsíců reagovala také inflace, spíše vzrostla, než klesala,“ dodal Paulsen. „Jedná se o stimulant – ne předzvěst slabého růstu, je to stimulant budoucího růstu, stejně jako snížení daní či měnový stimul. Co je poněkud děsivé, je to, že zde není mnoho lidí, kteří si myslí to samé,“ dodal. Při pohledu na historická data – rok poté, co bylo dosaženo minima, šla cena nahoru v průměru až o 80 procent a to do 12 měsíců. „Kdyby k tomu došlo, v roce 2016 bychom se pohybovali okolo ceny 75 dolarů. Nemyslím si, že je to špatný odhad. Taková to cena neznamená úplné „zotavení“, ale byl by to velký krok, který spousta trhů neočekává,“ řekl.

Zraky se tak upínají na páteční zasedání OPEC. Otázkou je zda členové ropného kartelu budou držet stávající úroveň produkce ropy a budou pokračovat v nastolené politice, která urychlila největší cenový pád od finanční krize.

I UBS očekává stabilizaci cen ropy a částečné zotavení pro rok 2016. Pro ropu Brent ​předpovídá cenu na úrovni 63 dolarů za barel a pro ropu WTI 60 dolarů za barel. „Nízké ceny omezily kapitálové výdaje po celém světě, zejména v břidlicových nalezištích v USA. V důsledku toho očekáváme, že se v roce 2016 produkce ropy mimo OPEC sníží nejméně o 0,3 milionu barelů denně,“ poznamenal Dominic Schnider z UBS. I stratégové Société Générale a BNP Paribas jsou optimističtí a v polovině roku 2016 očekávají vyváženější trh v důsledku tlaku na členy OPEC, aby změnili svou současnou výrobní politiku.

 

Newsletter