Jaký je nejhorší a nejlepší scénář pro Teslu v roce 2017?

Teslu čeká bezesporu jedna z nejdůležitějších zkoušek za celou její historii. Během příštích šesti měsíců by automobilka měla představit nový masově vyráběný Model 3.  Případný (ne)úspěch ukáže, zda má firma potenciál stát se konglomerátním energetickým gigantem, či nikoliv.

Sázky na Teslu jsou velmi vysoké. „Medvědi“ z Wall Street předvídají, že v horším případě by titul mohl klesnout ze současných 250 až na 50 dolarů za akcii. Oproti tomu stojí „býci“ hovořící až o 500 dolarech. Veškeré tyto odhady jen reflektují velkou volatilitu titulu za poslední dva roky.

V podstatě to není až tak volatilita, jako spíše dohady o tom, jestli může být Tesla úspěšným energetickým konglomerátem, nebo se spokojí jen s rolí dodavatele luxusních elektrifikovaných vozů. Kterou z těchto cest se společnost vydá, bude zřejmé již letos. Server Business Insider proto uvedl nejhorší a nejlepší scénář, který by mohla automobilka letos zažít.

Muskovo řešení energetické krize Austrálie? Velmi výnosné

Nejhorším scénářem je zdržení uvedení Modelu 3 na trh. Z hlediska vývoje Tesly by to sama o sobě nebyla špatná zpráva, šlo by však o velice negativní informaci z pohledu načasování výrobní strategie firmy. Tesla na svůj nový model obdržela více než 370 tisíc objednávek a všichni zákazníci by tak museli letošní dodání oželet. Neuvedení auta na trh by se také významně promítlo do tržeb firmy.

Situace je už tak dost napjatá. Po třímiliardové akvizici SolarCity je firma Elona Muska stále v červených číslech, špatné tržby by tedy mohly znamenat další zvýšení tlaku na rozpočet. V horším případě by se dle expertů Business Insider mohla Tesla dokonce uchýlit ke zrušení prodeje nového modelu. Raději by se soustředila na ty jistější – jako je Model S a X.

Chcete Model 3? Kupujte nové akcie Tesly

Jaká by byla opačná situace?  Za prvé, firma představí Model 3 před koncem roku a vypořádá první objednávky. Plánovaná měsíční produkce se pravděpodobně neuskuteční před polovinou 2018, ale včasné vydání koncem letošního roku by mělo obrovský vliv na důvěru ve firmu. Akcie by tudíž mohly poprvé překonat hranici 300 dolarů za akcii.

Dalšími pozitivními zprávami by mohl být posun v rámci technologie autonomních aut nebo představení čistě sportovního modelu, který by mohl přitáhnout ke značce více fanoušků a zlepšit povědomí o značce.

Další ostrov, který pofrčí na Tesle. O který jde?

Pokud by se tyto kroky Muskovy opravdu podařily, tržní hodnota firmy by koncem roku mohla dosáhnout rekordních úrovní. A to i přesto, pokud by Tesla utratila všechnu disponibilní hotovost a nevykázala vůbec žádný zisk.

Newsletter