Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Ján Hájek: Propad na Wall Street? Návrat k normálu

Základní strategie mého fondu je investovat do společností a podílet se na jejich dlouhodobém růstu. Nesnažit se vychytávat krátkodobé trendy. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl portfolio manažer fondu Top Stocks (EAM) Ján Hájek, který 21. února povede workshop „Jak nalézt kvalitní růstovou akcii“ v rámci projektu České investiční akademie. Jak využil pondělní korekci?

Máme za sebou velmi zajímavý první únorový týden, jeden z největších propadů Wall Street v její historii. Mohl byste shrnout, co se vlastně tento týden stalo?

Já bych řekl, že se do akciových trhů vrátil takový ten normál. Volatilita vždycky k akciovým trhům patřila. To, co bylo zajímavé, je, že rok 2017 byla anomálie. Prožili jsme rok, kdy největší korekce byla tři procenta. V tomto prostředí se vytvářely strategie, které na toto spekulovaly. Ve okamžiku, kdy se to otočilo, se ukázalo, že strategie nejsou bez rizika. V den, kdy se volatilita vrátí, začaly mít najednou všechny nízkovolatilní strategie problém. Samozřejmě, akciový trh je vlastně tím, že to jsou často strategie derivátově odvozené od akciového trhu, tak se to na akciovém trhu vypořádává, v konečném důsledku.

Říkal jste, že se volatilita vrátí do normálu. Čekáte tedy i v budoucnu, že takové jevy budou obvyklé?

Myslím, že ano. Toto je běžný chléb akciového investora. Relativně pozitivní zpráva o pracovním trhu vyvolala trochu obavu o rychlejším zvyšování úrokových sazeb, a to spustilo první korekci. Všechno, co se pak odehrávalo, byla spíš technická záležitost. Některé instrumenty nebyly na takto velký výkyv připraveny. Ale trh takto funguje vždycky. Kdykoli dojde k nějakému přehodnocení základního scénáře, většinou jde o prudkou změnu a teď navíc byla umocněna technickým faktorem. Dva velké fondy, které spoléhaly na nízkou volatilitu, musely pokrývat svoje pozice a tím, jak se to dostalo do takového cyklu, tak v průběhu toho jednoho dne, v pondělí jsme viděli velký výprodej akcií.?

A je váš fond na takové události zajištěný?

Samozřejmě. To je záležitost, se kterou těžko můžu něco udělat, protože člověk v pondělí ráno vůbec netušil, že se něco takového spustí. Základní strategie mého fondu je investovat do společností a podílet se na jejich dlouhodobém růstu. Nesnažit se vychytávat krátkodobé trendy. Z mého pohledu to je příležitost, vždycky když dojde k prudkému pohybu na trhu, dojde k narušení vazeb mezi jednotlivými akciemi. Ne všechno padá stejně. Najednou se můžou otevřít nějaké příležitosti, a to je to, co mě na těch korekcích nejvíc zajímá. Někde se můžou objevit věci, jak se říká, že se vylije dítě i s vaničkou, tak jít hledat ty děti.

 

 

Využil jste tuto korekci nějakým způsobem?

Začal jsem se dívat na některé věci. Nejsem si úplně jistý, že je celá ta korekce za námi. Ale určitě, ten pokles od vrcholu, který je osm procent vytváří něco. Já jsem měl trošku štěstí, že jsem těsně předtím prodával jednu pozici, navíc se mi tam nahromadily nějaké peníze, takže budu ty peníze teď investovat. Z mého pohledu, samozřejmě, primárně jsem se snažil podívat, jestli není někde nějaká příležitost z těch, které se mi líbily a teď se tou korekcí třeba otevřela nějaká příležitost.

Jaký je vás názor na některé banky, které se rozhodly stáhnout z trhu instrumenty napojené právě na volatilitu, jako třeba švýcarská Credit Suisse?

Myslím si, že ten produkt v podstatě nemůže fungovat. Na začátku bylo do statutu jednoznačně napsáno, že v případě, že pokud dojde k takové události, tak se fond musí zavřít. Musím se přiznat, že úplně přesně neznám, jakou konstrukcí se takový fond řídí. Dokážu si ale představit, že je standardně postavený na tom, že změny nemůžou být velké, že v tomto se vám to asi řídí lépe. Samozřejmě, když dojde k velké dislokaci, tak ten fond, dalo by se říct, přestane být řiditelný. A navíc, myslím si, že to, co možná investoři nedoceňují je, že u těchto produktů fond kopíruje jen denní změnu.

To znamená, že když vám něco spadne o 90 procent, tak teď najednou sedíte na deseti, ale i kdyby se nakrásně VIX vrátil na původní hodnotu, tak vy se už nevrátíte. Protože tam je vždycky přesně procentuální denní změna odpovídá procentuálnímu pohybu. Vy byste potřebovala, aby to najednou vyskočilo o 900 procent, ale to se nestane. I kdyby se ten VIX vrátil z 37 na 19, kde původně byl, protože to už je vlastně jen padesátiprocentní pokles, takže vám to vyskočí o padesát procent. Myslím, že pak ten produkt je najednou i pro banku už najednou nefunkční, a to je asi ten důvod, proč to do toho statutu původně dali.
 

Ján Hájek působí na akciovém trhu od roku 1994, původně jako akciový analytik, portfolio manažer a proprietary trader. Manažerem podílového fondu Top Stocks je od jeho založení v srpnu 2006. Tento fond investuje do koncentrovaného portfolia tvořeného přibližně 25 společnostmi, které jsou obchodované na trzích v USA a Evropě a které jsou vybírány s ohledem na jejich dlouhodobý růstový potenciál.

 

Newsletter