Japonci by se měli raději připravit na další růst daní

Japonský premiér Šinzó Abe zvýší během příštího roku daň z obratu o další 2 procentní body z 8 na 10 %. Alespoň je o tom podle šetření agentury Bloomberg přesvědčeno 12 z 15 ekonomů. Shodli se tak analytici z JP Morgan Chase i UBS. Abe tento krok zvažuje v důsledku potřeby navýšit příjmovou stránku nejzadluženější ekonomiky světa, jejíž poměr zadlužení vůči HDP dosahuje 245 %.

Analýza: Pohled do útrob japonské Abenomiky

Mnozí ekonomové však varují před rizikem dalšího zpomalení japonské ekonomiky, která se již po dobu dvou desetiletí potýká s problémem stagnace. Jejich názor podporuje i situace z dubna letošního roku, kdy proběhlo první navýšení takzvané daně z obratu z 5 na 8 %. Tento krok přinesl více jak 7% pokles tempa růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Verdikt musí padnout do konce roku. Abe sám uvedl, že své rozhodnutí postaví na základě vývoje hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí.

Japonská ekonomika po revizi prudce padá

Robert Feldman z  Morgan Stanley komentoval, že případné „rozhodnutí nezvýšit daňovou zátěž by bylo velkým překvapením“. Podle něj bude záviset obzvláště na tom, „zda Abe dokáže nalézt jiný důvěryhodný způsob, jak udržet na uzdě rozpočtový deficit“. Proti tomuto názoru se staví nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman, který na japonského premiéra apeloval již minulý týden při jejich setkání v Tokiu. Podle Krugmana by vyšší daně výrazně zasáhly ekonomiku, především pak spotřební sektor.

Japonská ekonomika odpověděla na růst daní největším propadem od tsunami

Agentura Reuters v neděli informovala o Abeho rozhodnutí, ve kterém uvedl, že „pokud by se rozhodl pozdržet zvýšení daní v příštím roce, rozpustí dolní komoru japonského parlamentu a bude požadovat konání předčasných voleb“, jejichž cílem by bylo přehodnotit jeho dosavadní hospodářskou politiku. Tyto volby by se neobešly bez problémů, jelikož navrhované navýšení daňové zátěže již bylo navrženo jako zákon, který by Abe musel odvolat před japonským parlamentem.

Newsletter