Japonci zavřeli peněženky po růstu daní. Maloobchod nejhorší za tři roky

Tržby obchodníků v Japonsku v dubnu klesly nejrychlejším tempem za poslední tři roky. Jde o první takto jasnou a silnou odezvu na dubnové zvýšení daně z obratu, po kterém Japonci omezují nákupy ve spojení s jejich předzásobením. Maloobchodní tržby se v dubnu snížily meziročně o 4,4 procenta. Je to největší pokles od katastrofálního zemětřesení a vlny tsunami z března 2011, a horší výsledek, než očekávali analytici.

K poklesu tržeb přispěl zejména nižší prodej aut a elektroniky. Meziměsíčně se tržby po očištění o sezonní vlivy propadly o 13,8 procenta, což je nejvíce od roku 2000.

Zvýšení daně z obratu z pěti na osm procent má vládě premiéra Šinzóa Abeho pomoci získat více peněz na rostoucí náklady na sociální péči, které souvisí se stárnutím populace. Vláda se k tomuto kroku odhodlala poprvé po 17 letech. Zvýšení daně ale vyvolalo obavy, že třetí největší světová ekonomika se dostane do období dlouhotrvajícího poklesu, pokud budou spotřebitelé hledat únik před vyššími cenami.

Když Japonsko v dubnu 1997 naposledy zvýšilo daň z obratu, klesly ve stejném měsíci maloobchodní tržby meziročně o 3,8 procenta a slabé zůstaly po zbytek roku, zatímco ekonomika sklouzla do recese. Někteří politici tehdy z recese vinili vyšší daň, jiní poukazovali na vliv tehdejší asijské finanční krize, připomíná list Financial Times.

Představitelé japonské centrální banky nyní tvrdí, že veškeré nepříznivé vlivy vyšší daně z obratu budou jen dočasné a že ekonomika navzdory nedávným náznakům zpomalování může pokračovat v expanzi.

Někteří poradci z Abeho okolí se domnívají, že BoJ bude muset zvýšit svá podpůrná opatření, aby zajistila, že růst spotřebitelských cen dosáhne dvouprocentního cíle.

Newsletter