Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Japonská centrální banka potřebuje více času

Zdroj: Depositphotos

Bank of Japan potřebuje více času na analýzu dopadů prosincového rozšíření tolerančního pásma cílení výnosové křivky. Jejím cílem je zabránit růstu výnosů podél výnosové křivky a zároveň zachovat funkčnost dluhopisového trhu. Takové je hlavní poselství dnes zveřejněného souhrnu z lednového zasedání.

Japonská centrální banka pro potřebu řízení výnosů vytvořila program poskytování levné likvidity oproti kolaterálu, aby tak zajistila poptávku po bondech ze strany bank. První kolo programu proběhlo v pondělí, kdy Bank of Japan nabídla pětiletý úvěr v celkovém objemu jeden bilion jenů. Poptávka bank tuto hodnotu převýšila více než třikrát.

Výnos desetiletého japonského dluhopisu po lednovém rozhodnutí Bank of Japan klesl na cca 0,36 %, což šlo na vrub zejména uzavírání short pozic. Aktuálně je o zhruba 9 bodů vyšší, stále však pod horní hranci tolerančního pásma 0,5 %. Banky mohou dodatečnou likviditu využít na swapovém trhu, což byl zřejmě i úmysl Bank of Japan. Po lednovém zasedání klesly swapové sazby podél celé křivky. Desetiletý swap, který před zasedáním reflektoval sázky na možnost další úpravy cílení výnosové křivky, klesl z hodnot mírně nad 1 % zpět pod 0,9 %. Bank of Japan tak trh usměrnila.

Guvernéra Kurodu čeká v březnu poslední zasedání. Aktuální konsensus pracuje se scénářem, že na žádné měnověpolitické změny nedojde. To bude zřejmě až na Kurodově nástupci, jehož jméno budeme znát v únoru. První zasedání s novým guvernérem bude v dubnu. Ani tam ale nemusí dojít k okamžitým změnám. Pokud nebude banka donucena opět zasahovat na dluhopisovém trhu, mohly by být případné úpravy posunuty v čase. To by mohlo Bank of Japan vyhovovat s ohledem na data o inflaci a výsledky mzdových vyjednávání probíhajících v únoru a březnu. Přesná data však budou zveřejněna až se zpožděním.

Zdroj: Bank of Japan, Bloomberg, Reuters 

Newsletter