Japonská měna jako nebezpečný short i splněný sen centrální banky

Zdroj: Depositphotos

Japonský jen byl v tomto týdnu nejslabší za posledních zhruba dvacet let. Neustále se spekuluje o tom, že japonské ministerstvo financí spolu s Bank of Japan přistoupí k intervenci. Důvody pro další oslabení jenu tu jsou. Divergence americké a japonské měnové politiky. Rostoucí americké tržní sazby a Japonsko jako čistý dovozce energií.

Práh bolestivosti bude s ohledem na dosavadní absenci intervence ze strany ministerstva a centrální banky zřejmě vysoko. Obě instituce jsou ale tak trochu ve střetu. Centrální bance slabý kurz vyhovuje, jelikož je proinflační. Inflace na cíli byla velmi dlouhou dobu snem celé Bank of Japan a slabý kurz ho pomáhá splnit. V případě ministerstva financí může být slabý jen ale problém s ohledem na dovoz energií. Stejně tak to podle nedávného průzkumu Japonské asociace vedoucích pracovníků firem vidí i 74 % dotazovaných manažerů.

V mnoha nedávných článcích od agentury Bloomberg jsou uveřejněny sázky na dále oslabující japonskou měnu. Commonwealth Bank například očekává možné oslabení jenu až k 136,00 za dolar, Capital Economics pak dokonce až k 140,00 za dolar. Cally tohoto typu jsou poměrně časté, nehledě na vše výše zmíněné. Uznávám, že například z pohledu centrální banky je důležitější cílení výnosové křivky, a proto se bude soustředit na případné „intervence“ na bondovém trhu. Celkově mi ale přijde, že jakmile vznikne riziko, byť jen zmínka, o možném zásahu nositelů hospodářské politiky, je to automatický signál do pozice nevstupovat. O to víc, pokud jde o short měny, která je nejslabší za dvacet let.

A pokud se přece rozhodnete riskovat, kolega David Jansa se ve svém nedávném textu podíval na jen optikou technické analýzy. Upozornil na překoupenost dolaru proti jenu. Velkou váhu přikládá hranici 135,00 za dolar. Pokud by se u uní oslabování japonské měny nezastavilo a pokračovalo směrem k 140,00 za dolar, do hry by se podle Davida dostala mnohem ostřejší slovní intervence, než které jsme slyšeli doposud.

Tento názor se shoduje s nedávným průzkumem agentury Bloomberg. V něm se dotazovaní analytici a ekonomové shodli, že potenciálním spouštěčem zásahu by bylo prolomení této hranice. Nemuselo by však hned jít o fyzickou intevenci na trhu. Celkem 47 % respondentů stále věří, že Bank of Japan letos nikterak nezmění prováděnou měnovou politiku, což zahrnuje i vynucené nákupy jenů.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Z nejbližších událostí, které by mohly být pro jenové obchodníky zajímavé, je dnes v plánu setkání nejvyšších zástupců japonské centrální banky, ministerstva financí a úřadu pro regulaci finančních trhů. Diskutovat budou stav globálních finančních trhů. Po jednání pak bude krátká tisková konference. V příštím týdnu ve čtvrtek nás pak čeká zasedání Bank of Japan.

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Bank of Japan 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter