Čeká nás první intervence proti oslabujícímu jenu v 21. století?

Klíčové body

  • Japonský jen vůči dolaru oslabil nad 133,00 USDJPY, obchodníci spekulují o možné intervenci.
  • Slabý jen bude hledat podporu v pásmu silných rezistencí okolo 135,00 USDJPY.
  • Prezident Zeman dnes jmenuje nové členy bankovní rady ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Obchodování s českou korunou je v posledních dnech, ba dokonce týdnech velmi neatraktivní záležitostí. Zajímavější pohled na grafy nalezneme například v rámci měnových páru zahrnujících japonský jen. V jeho případě je čím dál aktuálnější otázka možných devizových intervencí proti oslabujícímu kurzu. Poslední zásah tímto směrem jsme viděli ještě v minulém století.

Měnový pár USDJPY, který je velmi silně korelovaný s výnosem desetiletého amerického vládního dluhopisu, se poslední týden konstantně posouvá na vyšší úrovně. Po téměř měsíčním období konsolidace, kdy se postupně vzpamatovával z dvouměsíčního výplachu o 13 %, se nyní znovu nekontrolovatelně posouvá na nová maxima. V pondělí se tento pár dostal na nové dvacetileté maximum a nenachází se daleko od nejvyšších hodnot naposledy pozorovaných v roce 1998, kdy jsme byli svědky posledních intervencí ve prospěch japonské měny.

Na čtyřhodinovém grafu můžeme sledovat dění posledních týdnů, včetně vyznačených hranic podpory a rezistencí, které budou stát v cestě dalšímu pohybu kurzu. Bude-li měna země vycházejícího slunce nadále oslabovat, silná oblast rezistencí se nachází až v rozmezí 134,43 – 135,16 USDJPY. Spodní hranice tohoto pásma je tvořena 1,618% úrovní Fibonacciho retracementu konsolidačního pohybu jenu z průběhu května, zatímco horní je tvořena maximem dosaženým v roce 2002.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Ve světle prudkých výprodejů jenu se v posledních dnech začalo znovu probírat téma devizových intervencí. Kombinace extrémně uvolněné měnové politiky Bank of Japan a naopak rostoucích sazeb Fedu je pro tento pár nežádaným koktejlem, který přivádí do pozoru i japonské politiky. Ministr financí Shunichi Suzuki řekl, že je důležité, aby devizové kurzy zůstaly stabilní a reflektovaly ekonomické fundamenty. Z úst dalších politiků pak zaznělo, že vývoj kurzu jenu s dolarem pečlivě sledují.

Samotné slovo intervence zatím nikdo z nich nezmínil, nicméně v oblasti ekonomických a finančních médií se začíná spekulovat, kam až by se kurz musel posunout, abychom se opravdu zásahu s cílem zastavení depreciace jenu dočkali.

Pokud si srovnáme rétoriku japonských politiků ohledně intervencí, můžeme spekulovat, že se nacházíme zhruba na jedné třetině až v jedné polovině stupnice vážnosti komentářů ohledně nepříznivého vývoje kurzu japonského jenu pro tamní ekonomiku. Pokud bychom dali dohromady komentáře spojené s vývojem kurzu jenu, historicky byla používána tvrzení s různou intenzitou. Inspirováni agenturou Bloomberg jsme sestavili stupnici vážnosti daných výroků, přičemž nejvyšší stupeň znamená velmi vysokou pravděpodobnost devizové intervence.

  1. Stabilita devizového kurzu je žádoucí.
  2. Monitorujeme vývoj na devizovém trhu.
  3. Pečlivě či blízce sledujeme vývoj na devizovém trhu.
  4. Devizový kurz neodpovídá ekonomickým fundamentům.
  5. Výkyvy devizového kurzu jsou jasně jednostranné.
  6. Nemůžeme tolerovat spekulativní chování tržních subjektů.
  7. Nevylučujeme případný zásah proti nadměrným kurzovým pohybům.

 

Z nedávných výroků japonských politiků můžeme cítit znepokojení z trendu oslabujícího jenu. Nicméně, dle našeho názoru se stále nenacházíme v situaci, kdy by samotná intervence byla na stole. I z pohledu technické analýzy bude pro pár USDJPY velmi důležité proražení oblasti výše zmíněných rezistencí. Pro tak prudký posun bez jisté konsolidace budou obchodníci hledat vůli obtížně. Měnový pár je na čtyřhodinovém grafu značně překoupen. Pro posun o další procento (k první důležité rezistenci) možná prostor najdeme, pro proražení této oblasti a další posun nad tuto oblast je však dle našeho názoru měnový pár momentálně příliš překoupený, a tak oblasti rezistencí v okolí 135,00 USDJPY přikládáme velmi vysokou váhu. Výše v grafu sledujeme také porušení rostoucí trendové linie v rámci indikátoru RSI.

Pokud by se kurz skrze tyto úrovně dostal a posunul se ve směru 140,00 USDJPY, očekávali bychom značně ostřejší vyjádření. Oblast, kde vidíme intervenci jako reálnou, je pásmo 140,00-147,00 USDJPY. Tam se nachází maximum z roku 1998, kdy jsme byli svědky poslední intervence proti depreciaci jenu. V případě potřeby intervencí je tato pravomoc svěřena do rukou ministerstva financí, které dá centrální bance instrukci k nákupu či prodeji jenů. Na úplně poslední zásah došlo v roce 2011, kdy Bank of Japan prodávala japonskou měnu s cílem zastavení její apreciace.

Ač jsem úvodem zmínil, že obchodování s domácí měnou je v poslední době velmi nezáživné, dnes by to mohlo být jinak. Důvodem nebude zveřejněná míra nezaměstnanosti za květen, nýbrž jmenování nových členů bankovní rady ČNB,. O novém složení bankovní rady se vede spousta spekulací, nicméně mezi pravděpodobné kandidáty patří Eva Zamrazilová, Jan Frait a Karina Kubelková. To by znamenalo potvrzení holubičí většiny v bankovní radě od začátku července.

Trhy na tyto zprávy zatím nijak zásadně nereagovaly, jelikož kurz koruny zůstává od jmenování guvernéra Michla i po následných intervencích na slabších úrovních, a to i přes silný nárůst FRA sazeb, které očekávají prudké zvýšení sazeb na červnovém zasedání. Případné překvapení ohledně jmenování někoho z řad jestřábů by koruně pomohlo na silnější úrovně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0686 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0597 do 1,0726 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,68 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,05 do 23,32 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter