Japonská měna stále pod silným tlakem

Euro se vůči dolaru ustálilo poblíž úrovně 1,2425, poté co včera zaznamenalo růst způsobený zlepšením německé podnikatelské nálady. Dolar dnes klesá o 0,3 procenta na 117,931 jenu. Přesto se však japonská měna nadále ocitá pod silným tlakem, obchoduje blízko svých sedmiletých minim 118,98 z minulého týdne. Rychlost oslabení jenu vede nicméně japonské zástupce ke znepokojivým vyjádřením. Japonský ministr financí v pátek popsal pokles jenu jako „příliš rychlý“, což způsobilo krátkou korekci jeho poklesu.

Haruhiko Kuroda, guvernér Bank of Japan řekl na adresu nedávného propadu jenu, že je pozitivní pro exportéry. Na druhé straně na to však doplácejí domácnosti i malé firmy prostřednictvím zvýšení dovozních nákladů. Japonsko, jakožto ekonomika silně zaměřená na export, by však ze snížení hodnoty jenu měla těžit. 

Včerejší poznámky ekonoma Jense Weidmana  na adresu ECB vyvolaly diskuzi ohledně překážek, jimž by musela čelit Evropská centrální banka na cestě k zavedení programu odkupu státních dluhopisů za účelem odvrácení hrozby deflace a nastartování evropské ekonomiky. Část trhu však nadále přikládá velkou pravděpodobnost brzkému spuštění kvantitativního uvolňování ECB, jež by mělo silně negativní účinek na společnou evropskou měnu. 

Česká koruna po včerejších ziscích vůči dolaru dnes mírně ztrácí na 22,174 koruny za dolar. To samé platí i vůči euru, proti kterému se ocitá na úrovni 27,569 koruny za euro.

Newsletter