Japonský jen – jen na vlastní nebezpečí

Koncem roku 2012 zvolený premiér Šinzó Abe oznámil poměrně radikální program na oživení japonské ekonomiky. Takzvaná „Abenomika“ zahrnuje mimo jiné masivní devalvaci jenu. Tento cíl se zdařil – japonská měna skutečně prudce oslabila. Oživení se ale zdaleka nedostavilo. Skepse ohledně politiky japonské vlády se neustále zvyšuje a to obzvláště od minulého roku, kdy ekonomika spadla do recese.

Předpovědi Goldman Sachs

Japonský jen by podle Goldman Sachs mohl během příštích dvou let zaznamenat pokles okolo 20 %. Hlavní příčinou je očekávání dalšího kvantitativního uvolňování a s tím související vysoká inflace. Japonská vláda chce těmito metodami „nakopnout“ ekonomiku a zvýšit tak hospodářský růst. „Je rozumní v příštích dvou letech očekávat oslabení jenu na 140 vůči dolaru,“ uvedl Philip Moffitt, šéf Goldman Sachs Asset Management. Zároveň řekl, že jeho banka je skeptická k očekávání, že rozsah a načasování nutných reforem budou dostatečné.

Průzkum Bloomberg

Japonský jen od konce roku 2012 oslabil vůči dolaru o 27 %. Dnes se obchoduje u úrovně 118,60 USDJPY. Podle mediánu průzkumu mezi analytiky japonská měna oslabí na 129 vůči dolaru na konci roku 2016, s krajní předpovědí na 140 USDJPY.

BoJ: Další monetární expanze na obzoru

Piketty: Evropa by se měla poučit z japonské deflace

Dost bylo staré Abenomiky?

Newsletter