Japonský jen na 4týdenních maximech

Japonský jen se dostává na nejvyšší úroveň vůči dolaru za poslední čtyři týdny poté, co asijské akcie poklesly pod tlakem obav ohledně zpomalení globálního růstu a zvýšené poptávky po japonských aktivech.

Japonský jen vzrostl vůči všem kromě dvou svých 16 hlavních protějšků. Americký dolar klesá v očekávání pomalejšího zvýšení úrokových sazeb v USA.

„Sentiment bude jedním z hlavních indikátorů pro tento týden,“ řekl Imre Speizer, tržní stratég ve Westpac Banking Group. „To by mělo být pozitivní pro japonský jen.“

Jen vzrostl o 0,4 procenta na 107,367 jenu za dolar, poté co se v jednu chvíli ocitl na  107,051 jenu za dolar, nejvyšší úrovni od 16. září. Pokles amerického dolaru vůči euru se momentálně zastavil na 1,26598 dolaru za euro. Česká měna od pátku zůstává v téměř nezměněném stavu vůči dolaru na 21,7015 koruny za dolar. Vůči euru však poměrně významně klesá na 27,4853 koruny za euro.

V USA i v Japonsku dnes slaví státní svátek, což může ovlivnit aktivitu na finančních trzích. „Menší likvidita by mohla zvýšit volatilitu devizového obchodování,“ řekl Joseph Capurso, měnový stratég z Commonwealth Bank of Australia.

Newsletter