Japonský jen na 7letém dnu, dolar nastaven k dalšímu růstu

Japonský jen, známý pro svou inverzní korelaci s japonským akciovým indexem Nikkei dnes klesá na 7letá minima vůči dolaru, zatímco japonské akcie uzavřely obchodní seanci prudkými zisky. Nikkei vzrostl o 2,1 procenta na 7letý vrchol, zatímco spekulanti vnímali větší pravděpodobnost odložení plánovaného zvýšení daní japonským premiérem Šinzó Abem. Americký dolar vzrostl o 0,4 procenta na 115,730 jenů a ocitá se tak na svých 7letých maximech vůči japonské měně.

„Tokijské akcie vzrostly v souladu s Wall Street, která zaznamenala nová historická maxima,“ řekl Kyosuke Suzuki, měnový stratég Société Générale.

Americký dolar dnes posiluje vůči euru o 0,1 procenta na 1,2412 dolaru za euro. Česká koruna dnes klesá na 22,25 koruny za dolar. Vůči euru obchoduje po včerejším prudkém nárůstu na úrovni 27,598 koruny za euro.

„Obchodníci sázející na růst dolaru využili jeho krátké korekce po zveřejnění údajů z amerického trhu práce otevřením nových pozic poblíž úrovně 1,25 dolaru za euro,“ napsala Elan Lignos, měnová analytička z RBC Capital Markets ve své poznámce klientům. „Tvrdili jsme, že páteční údaje byly solidní, a že následná slabost dolaru byla příležitostí k jeho koupi.“

Rozdílné směřování politiky Fedu a jeho hlavních protějšků, jako je Bank of Japan, které 31. října překvapila trhy dalším uvolněním měnové politiky, bylo a je hlavní hnací silou dolaru vůči euru a jenu v posledních několika měsících. Přesto však nevýrazná inflace v USA, klesající ceny komodit a slabší očekávání globálního růstu brání trhům ve dřívějším očekávání prvního zvýšení úrokových sazeb v USA. Mnozí analytici tak stále předpovídají druhou polovinu roku 2015.

Newsletter