Je americký energetický sektor zachráněn?

Jednou z nejvíce probíraných kauz posledních let je americký energetický sektor. Důlní a těžební průmysl se dlouhodobě potýkal se snižováním počtu pracovníků s tím, jak ceny ropy padaly stále hlouběji. Ti, kteří o své místo nepřišli, však neměli na růžích ustláno, jelikož v naprosté většině „ropných“ států byl pozorován mnohem pomalejší růst mezd než kdekoliv jinde. Situace by se však mohla změnit. Na první náznaky obnovy upozorňuje Deutsche Bank.

Nedávná obnova cen ropy se projevila v opětovném „nastartování“ některých amerických ropných těžišť, které ještě nedávno stály na pokraji krachu. Podle dat Ministerstva práce se jejich počet letos v srpnu zvětšil o zhruba 7,6 %. Souběžně s tím se snížila míra nezaměstnanosti, která se za tu samou dobu snížila na 5,4 % z předchozích 9,3 %.

Ropná horečka stoupá, v Texasu se našlo ropy na dalších 90 let

Na základě těchto faktů se hlavní ekonom Deutsche Bank Torsten Slok domnívá, že „negativní efekty nízkých cen ropy už vyprchaly.“ Své tvrzení pak zakládá především na srovnání trendu míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti amerického energetického sektoru.

Podle posledních dat se počet pracovních míst sledovaného sektoru v srpnu snížil o 4 tisíce, což je nejnižší absolutní číslo za celý letošní rok. Zveřejněný údaj se podle dat Ministerstva práce týkal především oblasti ropných těžišť.

Je tedy patrné, že obnova na ropě z minim kolem 20 dolarů za barel udělala své, což se nejcitelněji projevilo právě v zaměstnanosti sledovaného průmyslu. Pokud bude cena i nadále růst, například díky nové spolupráci Saúdské Arábie a Ruska, mohl by se sektor alespoň částečně přiblížit původnímu stavu před červnem 2014.

Newsletter