Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Je čas na nákup?

V době, kdy se akciové indexy pohybují na svých historických maximech a většina dluhopisů je drahá a s nízkým výnosem, se investoři snaží najít co nejatraktivnější investiční titul. Obecně platí, že každý chce nakoupit levně a prodat draho. Avšak co se dnes ještě dá nakoupit levně? V naprosté většině případů jsou to riziková aktiva. Jedním z nich jsou i ukrajinské dluhopisy. Někteří analytici věří, že teď je ten správný čas je nakupovat.

Ukrajinské bondy mají za sebou bezesporu jeden z historicky nejhorších roků.  Roční dluhopis se dle serveru Investing momentálně prodává s výnosem 17 % a dvouletý s 18 %. Někteří experti však poukazují na to, že pro příští rok mohou být tyto cenné papíry chytrou investicí.

Ukrajina zaplatila 1,65 miliardy dolarů za již dodaný plyn

„Ukrajinský trh vypadá relativně přitažlivě, dokonce i dlouhodobé státní dluhopisy. Očekáváme, že v příštím roce Ukrajina obdrží další podporu ze strany mezinárodních institucí,“ napsali pro server CNBC Stuart Culverhouse společně s Jakobem Christensenem, oba ekonomové ze společnosti Exotix.

Od doby svrhnutí prezidenta Janukovyče balancuje Ukrajina na hraně defaultu. Situaci o to více zhoršuje současná občanská válka mezi Ukrajinskými ozbrojenými silami a proruskými separatisty. Od začátku roku klesla cena ukrajinských státních dluhopisů o zhruba 18 %, což je dle společnosti Exotix zařadilo mezi nejhorší světové bondy, hned po Venezuele.

Ukrajinský parlament zrušil neutralitu, země bude usilovat o členství v NATO

V rámci mezinárodní finanční pomoci se ukrajinské vládě dostalo půjčky od Mezinárodního měnového fondu o velikosti 17 miliard dolarů. Očekává se, že bude potřeba ještě dalších 15 miliard, které by zemi udržely na vodě, jelikož v březnu ji čeká splátka již emitovaných dluhopisů.

Culverhouse i Christensen jsou přesvědčeni, že vidina další pomoci zvyšuje přitažlivost ukrajinských dluhopisů, obzvláště pokud je srovnáváme s bondy s vysokým výnosem, kterými jsou například ty z Venezuely a Argentiny. „Existují pádné geopolitické argumenty, které podporují očekávání další finanční injekce,“ napsali ekonomové pro CNBC.

Bankrot se jeví nevyhnutelný, řekla S&P a srazila rating Ukrajiny

Ukrajinská ekonomika letos klesla o 5 %. Hřivna pak vůči dolaru oslabila o více jak 90 procent. Inflace roste a zemi čeká tuhá zima, kterou bude muset přečkat bez levných dodávek zemního plynu z Ruska. To vše jsou argumenty, které podporují přesvědčení, že Mezinárodní měnový fond bude v příštích měsících opět jednat. O všem se bude diskutovat už během ledna, kdy do Kyjeva přijedou zástupci MMF, aby probrali především zmiňovanou finanční pomoc.

I přes kritickou situaci oficiální zdroje ukrajinské vlády tvrdí, že hrozba defaultu je minimální. „95 procent země je naprosto nedotčeno současným konfliktem na východě“, prohlásil Dmytro Shymkiv, zástupce vedoucího prezidentské administrativy. „Potýkáme se s ekonomickými problémy. To však bude předmětem příštích debat se zástupci MMF“, dodává.

Prezident Ukrajiny žádá MMF o více peněz, bojí se bankrotu

Proti tomuto názoru se ale staví ratingová agentura Moody’s, která v úterý varovala před „rostoucím rizikem ukrajinského defaultu.“ Pomoc od MMF a Evropské unie podle jejich odhadů nebude pravděpodobně dostatečná na to, aby pokryla všechny stávající dluhy.

Newsletter