Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Je Dow Jones u 17 tisíc bodů na špatné straně burzovní historie?

Aktuální býčí trh, jehož jsme svědky v posledních letech, je čtvrtým největším od roku 1929, kdy akcie zažily největší burzovní krach ve své historii. Od pokrizového roku 2009 se totiž cena akcií na trhu téměř ztrojnásobila. Otázkou zůstává, zda je tento vývoj odůvodnitelný reálnou situací v ekonomice a na čem konkrétně je jeho současný růst založen.  

Z pohledu účastníků na trhu jsou ceny akcií taženy spíše většími účastníky a obchodníky, než jednotlivými fyzickými osobami, jejichž zainteresovanost v tomto vývoji spíše klesá a z trhu odcházejí, uvádí ve svém zamyšlení pro MarketWatch David Weidner. Dokládá to i nedávnou studií Pew Research Center. Ta, publikovaná během května, upozornila na fakt, že držba akcií ze strany jednotlivých domácností se aktuálně pohybuje na 45 % oproti 65 % v roce 2002. Jednotliví retailoví investoři tak z trhu spíše utíkají a opouštějí jednotlivé podílové fondy.   

Obecné důvody pro aktuální rekordní akciovou rally jsou zřejmé. Nízké úrokové sazby učinily ostatní investice nezajímavé. Tak například výnos 10letého amerického státního dluhopisu se pohybuje na úrovni 2,62 %, což vzhledem k aktuální výši inflace u 2 % nepřináší příliš uspokojivé zhodnocení. Investoři investující do těchto cenných papírů tak činí spíše z pohledu určitého přístavu bezpečí, než s cílem vyššího zhodnocení.

Dow Jones na 17.000 bodech. Obavy se prohlubují

Konec velké party na Wall Street?

Akcie se tak staly více atraktivní, ne jen díky rostoucí ekonomice či silnějších výsledků firem, ale spíše proto, že jsou posledním místem „závodníků“ v této investorské soutěži. Podíváme-li se do minulosti, zjistíme, jak moc současný býčí trh přestřelil a to právě díky masivní akci centrálních bank. Na rozdíl od reakce centrálních bankéřů během Velké hospodářské krize se Federální rezervní systém chopil keynesiánské ekonomie a zaplavil ekonomiku s dolary v měřítku dříve nevídaném. Rozvaha se od roku 2008 více než zečtyřnásobila.

Pojďme se nyní podívat do historie, jak jednotlivé býčí akciové rally odrážely reálný vývoj v ekonomice. Tak například během let 1935 – 1937 akciový trh zaostával za ekonomickým oživením. Zatímco americký HDP vzrostl o 10,8 % v roce 1934  a o 8,9 % v roce 1935, akciový trh vylétl až v posledním roce a to o 132 %.

Během dalšího býčího trhu v letech 1942 – 1946, akcie posílily o více jak 150 %. Z pohledu vývoje ekonomiky se jednalo rovněž o velice úspěšné období. Ekonomika v letech 1941 – 1944 rostla více jak 17% tempem, nutno ale dodat, že i inflace dosahovala rekordních hodnot, když se držela u 9 % v roce 1942. Pro investory další důvod si koupit akcie.

Z novodobého pohledu se můžeme podívat na období 1987 – 2002 jako na další z největších býčích trhů v dějinách burz. Během této doby totiž akciové indexy posílily o více jak 500 %. Ještě zajímavější je ale období od roku 1995 – 2000, kdy index S&P vzrostl o více jak 230 %, přičemž růst HDP se pohyboval v pásmu 3,7 – 4,7 %. Inflace byla v tomto období vcelku nízká, když registrovala hodnoty okolo 2 %.  Dařilo se obecně situaci na trhu práce, kdy nezaměstnanost klesala postupně ze 6 % na 4 %. Jistě, lze říci, že toto období bylo poháněno nerealistickým očekáváním ohledně „dot-com“ společností, ale současně se jednalo o reálný hospodářský růst.

Všechna tato období a jednotlivé býčí trhy tak stály na silném ekonomickém základu: solidní růst HDP, klesající nezaměstnanost či stabilní inflace. Pokud se podíváme na současnou situaci a více než 300% růst jednotlivých indexů, lze tento růst jen těžko podložit reálným vývojem v ekonomice. Nezaměstnanost se aktuálně pohybuje u 6,1 % a nejsilnějším rokem z hlediska HDP byl 2012, kdy americká ekonomika rostla 2,8% tempem. V mezikvartálním vyjádření na anualizované bázi (přepočteno na celý rok) byl velkým negativním překvapením nedávný propad o 2,9 % mezi 4Q2013 a 1Q2014.

Může se tak zdát, že vývoj na akciovém trhu výrazně přestřelil reálný vývoj v ekonomice a akcie se tak pohybují na rekordních výšinách především díky společným akcím centrálních bank. S tím, jak se indexy posouvají na nové rekordy, měli by se investoři sami sebe ptát, zda jsou účastníky další historické rally, či rally, která historii kompletně ignoruje, uzavírá Weidner pro MarketWatch.

Newsletter