Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Je EU reformovatelná? Co ukázal brexit

Před britským referendem o vystoupení či setrvání v EU jsem byl přesvědčen, že je vlastně jedno, jak Britové zvolí. Přece, jestli zůstanou nebo odejdou, nezvrátí to běh světa, Velká Británie nepřestane existovat a Evropa se s tímto, z dějinného hlediska bagatelním aktem, snadno vyrovná. Státy jsou celkem nestabilní útvary a spolky států ještě mnohem nestabilnější. Panta rhei, tak proč se příliš nervovat. S Británií nebo bez ní (z hlediska Britů s EU nebo bez ní), život půjde dál.

V jedné věci jsem však britské referendum považoval za velmi významné a mnoho jsem si od něj sliboval. Říkal jsem si, že ať zvolí Britové jakkoli, už samotný fakt, že k referendu o vystoupení z EU došlo, je velmi silný signál, že s EU to není v pořádku. To ještě umocňoval předpokládaný elektorát pro vystoupení, jenž měl činit kolem 50 procent. I uvažoval jsem: Tak silný signál, tak zjevný impuls přece nemohou eurounijní politici přehlédnout. Jsou-li normální a mají-li jen trochu zachovány sebezáchovné mechanismy, a nechtějí-li, aby se EU zcela rozpadla, pak se nutně musí začít chovat jinak. Ne tak sebestředně, ne tak panovačně, ne tak centralisticky.

Evropská unie není stát

Referendum proběhlo a k překvapení většiny lidí, i mému, brexit zvítězil. V Británii samé se s tím vyrovnávají celkem dobře a především kultivovaně. Jiné to ovšem je v EU,tedy, jak se říká, v „bruselu“. Silácká vyjádření, tlak na více integrace, na přijímání eura, tlak na Brity, aby rychle „táhli“ atd. A máme jasno. Merkelová, Juncker, Schmidt, Timmermans, Mogherini, Jourová a mnozí další nám ukazují, jak to s námi myslí a co pro ně EU znamená.

Zpanštěli nám, páni a dámy v čele Evropské unie. Tak se namlsali moci bez odpovědnosti, že se ji už nedokážou zříct. A to je pro mne asi největším přínosem brexitu. Odkryl skutečné chování a motivace eurounijních předáků. Brexit ukázal, kam se, možná pro někoho nenápadně, dostala EU. Je nutné říci jasně: Evropská unie není stát, není to mocenské centrum. Evropská unie je pouze název spolku států, které mají mít svrchovanou moc nad svými osudy, a ne, že jim bude vládnout neexistující státní útvar s nevolenými politiky.

Vzpomene si ještě někdo, proč byla vlastně EU založena? Pokud si totiž připomeneme její původní účel, možná lze celý projekt ještě zachránit. Ale nevím. Kladu si otázku: Je EU reformovatelná?

 

Newsletter