Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Je EU reformovatelná? Co ukázal brexit

Před britským referendem o vystoupení či setrvání v EU jsem byl přesvědčen, že je vlastně jedno, jak Britové zvolí. Přece, jestli zůstanou nebo odejdou, nezvrátí to běh světa, Velká Británie nepřestane existovat a Evropa se s tímto, z dějinného hlediska bagatelním aktem, snadno vyrovná. Státy jsou celkem nestabilní útvary a spolky států ještě mnohem nestabilnější. Panta rhei, tak proč se příliš nervovat. S Británií nebo bez ní (z hlediska Britů s EU nebo bez ní), život půjde dál.

V jedné věci jsem však britské referendum považoval za velmi významné a mnoho jsem si od něj sliboval. Říkal jsem si, že ať zvolí Britové jakkoli, už samotný fakt, že k referendu o vystoupení z EU došlo, je velmi silný signál, že s EU to není v pořádku. To ještě umocňoval předpokládaný elektorát pro vystoupení, jenž měl činit kolem 50 procent. I uvažoval jsem: Tak silný signál, tak zjevný impuls přece nemohou eurounijní politici přehlédnout. Jsou-li normální a mají-li jen trochu zachovány sebezáchovné mechanismy, a nechtějí-li, aby se EU zcela rozpadla, pak se nutně musí začít chovat jinak. Ne tak sebestředně, ne tak panovačně, ne tak centralisticky.

Evropská unie není stát

Referendum proběhlo a k překvapení většiny lidí, i mému, brexit zvítězil. V Británii samé se s tím vyrovnávají celkem dobře a především kultivovaně. Jiné to ovšem je v EU,tedy, jak se říká, v „bruselu“. Silácká vyjádření, tlak na více integrace, na přijímání eura, tlak na Brity, aby rychle „táhli“ atd. A máme jasno. Merkelová, Juncker, Schmidt, Timmermans, Mogherini, Jourová a mnozí další nám ukazují, jak to s námi myslí a co pro ně EU znamená.

Zpanštěli nám, páni a dámy v čele Evropské unie. Tak se namlsali moci bez odpovědnosti, že se ji už nedokážou zříct. A to je pro mne asi největším přínosem brexitu. Odkryl skutečné chování a motivace eurounijních předáků. Brexit ukázal, kam se, možná pro někoho nenápadně, dostala EU. Je nutné říci jasně: Evropská unie není stát, není to mocenské centrum. Evropská unie je pouze název spolku států, které mají mít svrchovanou moc nad svými osudy, a ne, že jim bude vládnout neexistující státní útvar s nevolenými politiky.

Vzpomene si ještě někdo, proč byla vlastně EU založena? Pokud si totiž připomeneme její původní účel, možná lze celý projekt ještě zachránit. Ale nevím. Kladu si otázku: Je EU reformovatelná?

 

Newsletter