Je euro opravdu až příliš slabé?

Klíčové body

  • Společná evropská měna letos proti dolaru oslabila o více než pět procent.
  • Intenzivně oslabující euro se může stát hrozbou cenové stability, ECB bude kurz velmi pečlivě sledovat.
  • Guvernérka ECB Lagardeová připustila, že by se úroky mohly ze záporných hodnot dostat na konci třetího čtvrtletí.
Zdroj: Depositphotos

Společná evropská měna letos proti dolaru oslabila o více než pět procent. Ve vyjádření indexu, který ECB vytváří ve vztahu k měnám hlavních obchodních partnerů eurozóny, pak euro oslabilo o necelá dvě procenta. Někteří členové Rady guvernérů ECB již upozornili na rizika slabého kurzu. Nad rámec slovních intervencí se však zatím nedostaneme. Pomoci mohou spekulace o sazbách.

Z řad ECB zaznělo v posledních týdnech následující: Intenzivně oslabující euro se může stát hrozbou cenové stability. Banka bude proto kurz velmi pečlivě sledovat. Obava z až příliš slabé společné měny není ale evidentně záležitostí celé ECB. To potvrdil zápis z dubnového zasedání, kde byl kurz zmíněn spíše okrajově. Zmiňované komentáře jdou tak za jednotlivci, kteří touto formou lehké slovní intervence dolaďují evropskou měnovou politiku, která se přibližuje k zásadnímu posunu.

Rada guvernérů ECB se totiž očividně shoduje na nutnosti brzkého ukončení nákupů aktiv, po němž bude následovat první zvýšení sazeb po více než deseti letech. Jako poslední se k tomuto tématu vyjádřila guvernérka ECB Lagardeová, která připustila, že by se úroky mohly ze záporných hodnot dostat už na konci třetího čtvrtletí.

Bývalý guvernér ECB Mario Draghi byl zastáncem myšlenky nikdy se v krocích měnové politiky nezavazovat. Lagardeová toto svým komentářem porušila, a naznačila trhu směr zvýšení sazeb v červenci a v září v krocích po 25 bodech. Vedle toho zdůraznila pozvolnost celého procesu, což snížilo pravděpodobnost razantnějších úprav (např. o 50 bodů), avšak nikterak ji zcela nevyloučilo.

Možnou úpravu o půl procentního bodu minulý týden jako první zmínil člen Rady guvernérů ECB Klass Knot. Trh ji tehdy krátce zacenil pro červenec s pravděpodobností mírně přesahující padesát procent. Nic však zatím nenaznačuje, že by toto číslo mělo narůst. Euro i tak získalo pevnější půdu pod nohama, čemuž pomohlo i uzavírání pozic sázejících na silnější dolar.

Eurové peněžní trhy zaceňují výhled zvýšení evropských sazeb o více než jeden procentní bod v letošním roce. Kombinace možnosti rychlejšího postupu úrokové normalizace a optimistické tržní nálady euru pomohla na nejsilnější hodnoty za poslední čtyři týdny. Přispět mohly i zprávy agentury Bloomberg o rostoucích sázkách opčních obchodníků na další posílení eura, a to s největšími objemy u strike cen na úrovni 1,0900 a 1,1000 dolaru za euro. Data clearingové společnosti DTCC pak ukazují podíl eurových call opcí na úrovni 52 % otevřených pozic.

Nervozita z až příliš slabého eura může prozatím opadnout. My jsme přesvědčeni, že nebyla až tak vážná ani v době před zpevněním eura z posledních dní. K tomu, aby ECB přiostřila, by bylo podle našich odhadů nutné dosáhnout parity eura a dolaru, potažmo oslabení eurového indexu minimálně o pět procent. Takový posun indexu by se dle odhadu banky JPMorgan mohl v rámci transmise projevit ve vyšší evropské inflaci až o půl procentního bodu. To by z hlediska ECB mohlo být až příliš v současném silném proinflačním prostředí, proto by zasáhla nejenom silnější slovní intervencí, ale i důrazem na rychlé a pravděpodobně intenzivnější zvýšení sazeb na přelomu poloviny roku, než je dnes očekáváno.

Aktuální prostředí naznačuje, že by síla eura mohla nějaký čas vydržet. Vyloučit přitom z krátkodobého hlediska nelze otestování hranice 1,0700 dolaru za euro. Se sázkami na eurovou rally bychom však byli opatrní.

Společná evropská měna má sice potenciál k zacenění jestřábí ECB, avšak tento prostor je postupně vyčerpáván. A to alespoň do doby, dokud se nezačne ještě intenzivněji spekulovat o úpravě evropských sazeb po krocích přesahujících čtvrt procentního bodu. Nad evropskou ekonomikou navíc visí větší strašák dopadů války na Ukrajině než nad americkou. Nepřekvapilo by nás proto, kdyby kurz by po odeznění eurového nadšení klesl zpět směrem k hodnotě 1,0500 EURUSD, která od konce dubna s pětidenní výjimkou zafungovala jako hranice podpory. Scénář parity dolaru proti euru nadále neočekáváme.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0666 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,23 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0593 do 1,0724 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,09 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,48 až 24,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,90 do 23,24 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter