Je hloupost utéct z evropských dluhopisů?

Na evropském trhu vládních dluhopisů došlo díky kvantitativnímu uvolňování k oživení, což ovšem pro některé stratégy znamená nejvyšší čas odejít. Výnos německých  desetiletých dluhopisů, který se pohybuje v opačném směru k ceně, klesl o 14 bazických bodů na zhruba 0,37 procenta od té doby, co Evropská centrální banka (ECB) v lednu uvedla, že prostřednictvím programu nákupu dluhopisů s cílem podpořit růst eurozóny napumpuje do ekonomiky regionu měsíčně 60 miliard eur. Tento program nákupu známý jako kvantitativní uvolňování bude spuštěn tento měsíc.

„Pokud se podíváte na úroveň výnosů, skoro to vypadá jako hloupost,“ řekl CNBC Valentijn Van Nieuwenhuijzen, šéf strategie multi-asset v ING. „Dosáhli jsme extrémní nebo překoupené úrovně a se vším, co jsme v evropské ekonomice viděli, se zvyšuje pravděpodobnost, že výnosy budou klesat ještě hlouběji.“ V posledních měsících klesly v eurozóně výnosy mnoha krátkodobých a střednědobých dluhopisů do záporných hodnot. Výnos německých pětiletých dluhopisů je například -0,06 procenta a výnos dvouletých francouzských dluhopisů je -0,123 procenta.

Rekord dluhopisového trhu. Německá aukce, záporný úrok

Analytici ovšem uvádějí, že od té doby, co mají trhy tendenci přizpůsobovat cenu kvantitativnímu uvolňování před aktuálními programy je přínos QE cenám dluhopisů eurozóny poměrně cítit.

Vyvolává to otázku, zda budou chtít investoři i nadále držet aktivum, které mělo v posledních letech poměrně slušné zisky. „Můj největší strach i letos plyne z dluhopisů z fixním výnosem. Na mě to působí stejně jako nadhodnocené akcie v roce 2000 a to je důvod, proč jsme i nadále underweight“ řekl CNBC Lothar Mentel, investiční ředitel v Tatton Investment Management.

Nasdaq je po 15 letech nad 5 tisíci body. Monster +53 tisíc procent!

Jak tedy?

Na pozadí uvolněné měnové politiky a slabého hospodářského růstu výnosy dluhopisů v USA, Evropě a Japonsku v posledních letech prudce klesly vzdorujíc očekávanému obratu. V průběhu posledních pěti let klesl výnos desetiletých německých dluhopisů o více než 80 procent a výnos desetiletých amerických státních dluhopisů o 43 procent. „Vypadá to, že dluhopisový trh je drahý,“ poznamenal Guy de Blonay, manažer fondu Jupiter Asset Management. „Soustředím se na akciové trhy, který budou i nadále těžit z prostředí nízkých úrokových sazeb a budou náhradou za to, co momentálně nelze nalézt na dluhopisovém trhu.“

Na druhou stranu analytici poukazují na zlepšující se výhled pro ekonomiku eurozóny jako další důvod, proč se vládní dluhopisy blíží bodu zlomu. Středeční údaje ukázaly, že obchodní činnost eurozóny v únoru i nadále rostla. Index nákupních manažerů (PMI) vzrostl v únoru na 53,3 z lednových 52,6. Čísla z minulého týdne ukázala, že deflační tlaky v regionu zmírňují. „Reálná ekonomika eurozóny se začíná odrážet od dna a to zejména v periferiích jako Španělsko a Itálie,“ řekl Bob McKee, hlavní ekonom Independent Strategy. „Zdá se, že někteří investoři chtějí zůstat u dluhopisů, jelikož je vnímají stále jako bezpečné… Není moc dalších výnosů, které by mohly ještě klesnout – 60 procent výnosů německých dluhopisů je v záporných hodnotách.“

Newsletter