Je klesající americká nezaměstnanost opravdu lží?

Není pochyb, že se americká ekonomika postupně dostává z velmi hluboké ekonomické propasti, kam se zřítila s příchodem krize v roce 2008. V posledních několika měsících píše většina médií o silné ekonomické obnově, která potvrzuje tvrzení, že jsou Spojené státy světovou hospodářskou jedničkou. Jedním z nejdiskutovanějších ukazatelů je americká míra nezaměstnanosti. Ta podle posledních údajů klesla za prosinec z 5,8 % na 5,6 % a očekává se, že se na této úrovni udrží i za leden.

Tato oficiální nezaměstnanost vystupuje pod označením U3 a zahrnuje osoby nezaměstnané a aktivně vyhledávající práci během posledních 4 týdnů. Někteří analytici však poukazují na to, že tato formální, vládou měřená míra nezaměstnanosti neodpovídá skutečným číslům.

Skeptici tak pravidelně argumentují „širší“ nezaměstnaností U6, jež obsahuje zmiňovanou U3 plus osoby nedobrovolně zaměstnané na částečný úvazek, přestože by chtěli pracovat na fulltime, a osoby, které v posledním roce aktivně hledali práci, ne však v posledních 4 týdnech. Tato míra dosáhla v prosinci minulého roku úrovně 11,2 %.

Cullen Roche, zakladatel finanční společnosti Orcam Financial Group, se ve svém článku zveřejněném na serveru Pragmatic Capitalism snaží zvrátit argumentaci kritiků zveřejňovaných dat amerického Bureau of Labor Statistics. Využívá k tomu graf zobrazující vývoj nezaměstnanosti U6. Ta v krizovém roce 2009 dosahovala více jak 16 % a dnes je na 11,2 %. I přesto, že je toto číslo relativně stále vysoké, pozitivní vývoj nemůže nikdo popřít. Rocheovo tvrzení podporuje především fakt, že historický průměr této nezaměstnanosti je na 10,7 % (viz. graf).

Sice je tedy současná úroveň míry nezaměstnanosti U6 stále lehce nad dlouhodobým průměrem, vývoj za posledních 6 let však jasně ukazuje, jak se americký trh práce postupně dostává do lepší a lepší kondice. Roche tak tímto argumentem chce apelovat na všechny skeptiky a varovat je, aby nezabředli do neustále „medvědího“ pohledu na věc.

Newsletter