„Je naší povinností lidi varovat“. Rok 2007 ještě jednou?

Varování veteránů z finančního světa se množí a mimo rozhovorů a živých diskuzí na americkém kanálu CNBC se výkladní skříní vyřčených hrozeb stává stále častěji svět sociálních sítí. V tomto případě je řeč o Twitteru, kde se na téma bublin a přehřátého trhu rozpovídal Carl Icahn, známý pod nálepkou aktivistického investora, který mimo jiné rád veřejně mluví do řízení americké společnosti Apple.

„Myslím, že veřejnost znovu směřuje do pasti, podobně jako v roce 2007,“ uvedl Icahn, který současný trh označil za „extrémně přehřátý“ – a to především trh vysoce úročených dluhopisů. Šéf společnosti Icahn Enterprises prý sám nerozumí tomu, proč by v dnešní době někdo dobrovolně koupil rizikový vládní dluhopis, když může raději investovat do korporátního bodu. Trh rizikových dluhopisů (které se logicky pojí s vyšším výnosem) rozproudila extrémně uvolněná politika centrální banky. Ta vytvořila prostřední takřka nulových sazeb a vyslala investory poohlížet se po vyšších výnosech jinde – za cenu podstoupení rizika. Příliv investorů do rizikových trhů přitom vedl v první půlce letošního roku ke snížení spreadů, což v praxi znamená, že investoři jsou ochotni přijmout za stejně vysoké riziko relativně nižší finanční odměnu.

Co se stane, až Fed skutečně poprvé od roku 2008 zvýší sazby? Ať už bude důvod jakýkoli, nastane odliv z rizikových dluhopisů a dojde k obávanému prasknutí bubliny, historie se bude opakovat, má jasno známý investor. „Je téměř povinností respektovaných investorů, kam doufám také patřím, před tímto varovat a říct lidem, že skutečně dělají chybu,“ řekl Icahn. Kromě toho vybízí vlády a regulační orgány, aby zkoumaly způsob, jímž společnosti reportují zisky a stanovují hospodářské výhledy, často nadsazené díky kreativním účetním metodám.

Americká centrální banka, která se podle posledních vyjádření chystá letos zvednout sazby, ohledně načasování však stále mlží a odkazuje se na vývoj ekonomiky, podle Icahna i řady dalších pouze prodlužuje období umělého růstu cen aktiv a do jisté míry i ekonomiky. „Čím déle čekáte, než pacientovi vysadíte léky, tím těžší to bude – v tomto případě TO znamená omezit inflaci, která přijde,“ varoval šéf Icahn Enterprises.

Icahnovo varování rozhodně není první. Již loni v říjnu veřejně zdvihal prst nad tvorbou bubliny na trzích vysoce úročených dluhopisů a obavami nad vývojem trhu akcií.

Bude výprodej? Podle některých již začal. Společnost S&P Capital IQ oznámila, že za týden končící 17. června z fondů investujících do rizikových instrumentů odteklo 2,9 miliardy dolarů, za týden předchozí 2,6 miliardy (k prohlédnutí v galerii k článku). Trhy se po několika letech připravují na růst sazeb a návrat prostředí vyšších než nulových úroků…

Firma jako Apple se objeví jednou za 50 let, říká známý investor

Icahn: Propad akciových trhů jen nepřijde hned

Newsletter