Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Je nízká volatilita na komoditních trzích minulostí?

Komoditní obchodníci ji proklínají. Firmy, využívající komodity jako ropu, kovy nebo obilí, ji naopak vítají. Mluvíme o nízké volatilitě.

Několik let trvající nízká volatilita na komoditních trzích srazila zisky spekulantů k minimům. Současně ale pro firmy kupující toto zboží přinesla tolik potřebnou stabilitu.

Oba tábory by ale nyní mohly získat více, než očekávaly. A to ve chvíli, až současné období mimořádně nízké volatility skončí, poté, co několik významných bank opouští tento sektor.

Zatímco ceny v posledních týdnech v případě některých komodit (jako například ropa) kolísaly, je velice riskantní predikovat, kdy by se volatilita, která během posledních 3 let propadla zhruba o polovinu, mohla opět na trhy vrátit.

Období relativního klidu by mohlo díky bohatým globálním zásobám a nízkým úrokovým sazbám trvat i nadále.

Na druhou stranu odchod několika významných bank z komoditního obchodování z trhu vysál likviditu, což by ve svém důsledku, v případě nenadálé události, mohlo vést k výrazným cenovým pohybům.

„Banky fungovaly jako poskytovatelé likvidity a tvůrci trhu. Vzhledem ke klesajícímu počtu bank aktivně operujících na komoditních trzích, může být dopad na volatilitu výrazný,“ uvedl agentuře Reuters obchodník z jedné významné banky.

Credit Suisse minulý týden uvedla, že postupně uzavírá své divize s komoditním obchodováním a připojila se tak k ostatním bankám jako Deutche Bank, JPMorgan a Barclays, které z komoditního trhu zcela odcházejí či výrazně své divize zeštíhlují.

„Trhy by zřejmě dokázaly absorbovat odchod jednoho významného hráče. Ale s několika odchody současně bez nových náhradníků tu máme velký problém,“ uvedl Guy Wolf, hlavní analytik komoditního brokera Marex Spectron.

Zatímco i ostatní finanční trhy registrují klesající volatilitu, v případě komodit má tento vývoj ještě větší dopad. Akciové trhy jsou v býčí fázi a obchodují se nad historickými maximy.  V případě komodit je tento vývoj zcela opačný. Klesající ceny a odchod investorů z komoditních fondů sráží marže jednotlivých obchodníků.

Wolf uvedl, že je pravděpodobné, že medvědí trh co se týče volatility skončil. To ale neznamená, že se obratem otočil do býčího.

Někteří analytici věří, že příliv levných peněz během globální finanční krize byl klíčovým faktorem snižující volatilitu.

„Jak rychle půjde volatilita nahoru, je funkcí mnoha proměnných. Příkladem můžou být úrokové sazby,“ uzavírá Wolf. 

Newsletter