Je nyní na řadě Argentina?

Zdá se, že trhy vnímají situaci v Turecku podobně jako jiné epizody oslabení, které jsme zažili za poslední roky. A také jako něco, co pravděpodobně nezpůsobí nákazu na dalších rozvíjejících se trzích. Ráda bych se připojila k tomuto názoru, ale je pro mě těžké uvěřit, že jde pouze o izolovaný problém a že se věci brzy vrátí k normálu.

Podle mě jsou nyní rizika pro rozvíjející se trhy výrazně vyšší než dříve a měli bychom mít obavy zejména o ty, které bojují s výraznou devalvací své měny a jsou vysoce závislé na zahraničních investicích. Proto bychom se měli soustředit na Argentinu, kde propadlo několik vládních dluhopisů, což zvýšilo riziko refinancování, a to i přes nedávnou záchrannou půjčku od MMF.

V tuto chvíli je Argentina závislá hlavně na krátkodobém dluhu – z toho důvodu se nyní snaží snižovat krátkodobé dluhopisy a nabízet investorům vládní dluhopisy s delší splatností. Bohužel, obě vyhlášené aukce se nepodařily.

Nejasná budoucnost

Zatímco investoři prchají k americkému dolaru, argentinská centrální banka byla ve snaze podpořit měnu nucena zvýšit minimální rezervu pro velké banky o 3 %. Refinancování krátkodobých dluhopisů začíná být jasný problém a plán centrální banky zrušit do konce letošního roku dluhopisy LEBAC představuje zřejmé riziko v nejisté době, kdy je situace na rozvíjejících trzích jednoznačně nevýhodná.

Dokud se nezlepší pohled na rozvíjející se trhy, mohou se dluhopisy LEBAC stát pro Argentinu jediným zdrojem financování. Celková nesplacená částka dluhopisů LEBAC tento týden prudce poklesla, avšak nikoli v souladu s plánem centrální banky na postupné rušení těchto dluhopisů. Investoři ztrácejí na argentinské dluhopisy chuť, a proto nechtějí být vmanévrováni do nákupu dlouhodobých argentinských dluhopisů.

Ačkoli argentinské dluhopisy denominované v USD jsou odolnější než jejich protějšky v argentinském pesu (ARS), i tak došlo od začátku tohoto roku k výraznému poklesu. Argentinské desetileté mezinárodní dluhopisy denominované v USD vláda vydala letos v lednu s výnosem 6 %, avšak poklesly od svého vydání o 20 bodů a nyní nabízejí výnosy o 350 bazických bodů vyšší. Stoleté argentinské dluhopisy se splatností v roce 2117 ztratily od vydání 15 bodů a můžeme očekávat zvýšenou volatilitu, ačkoliv nejzranitelnější bude kratší část křivky.

Vzhledem k tomu, že argentinské peso pokleslo vůči dolaru od začátku roku o zhruba 109 %, je jasné, že tlak roste. V tuto chvíli je zásadní otázka – jak dlouho se budou investoři utěšovat tím, že MMF poskytlo Argentině záchrannou půjčku ve výši 50 mld. USD a že se tudíž není čeho bát.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter