Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Je strategie „vyšší s delší splatností“ novým normálem firemních dluhopisů?

Zdroj: Depositphotos

Náklady na financování pro firmy letos v důsledku rostoucích úrokových sazeb prudce stouply a v dohledu není cesty, jak z toho ven. Možná by bylo nejlepší se nyní připravit na nové prostředí, které jsou úroky vyšší a splatnost delší.

Zvýšené náklady na financování – reakce na rostoucí úrokové sazby – přirozeně ovlivnily objemy emisí, přičemž většina dlužníků se letos rozhodla vyčkat, zda náklady na financování klesnou, než se pustí na dluhopisové trhy. Několik největších transakcí ale bylo provedeno jako například balík dluhopisů v hodnotě 24 miliard dolarů, který podpořil akvizici irské společnosti Horizon Therapeutics společností Amgen.

Graf: Náklady na nejnovější financování v porovnání s historickými průměry

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

Poznámka: Společnosti váží průměrné kupony z transakcí na rok 2023 oproti váženému průměrnému výnosu celého souboru svých dluhopisů. Zdroj: Bloomberg, Fidelity International, květen 2023.

Podnikoví dlužníci v Evropě a USA, kteří chtějí vydávat dluhopisy, budou v roce 2023 čelit mnohem vyšším nákladům. Současné tržní očekávání budoucích sazeb centrálních bank naznačuje, že tento problém může trvat i po letošním roce.  Náš graf ukazuje, jak emitenti některých největších dluhopisů s pevnou úrokovou sazbou nástrojů investičního stupně (IG) a dluhopisů s vysokým výnosem (HY) v tomto roce museli za své poslední transakce zaplatit mnohem více ve srovnání s předchozími váženými náklady na financování. Například společnost Intel Corp (výrobce čipů) prodala v únoru dluhopisy investičního stupně v hodnotě 11 miliard dolarů za účelem financování kapitálových výdajů (capex): vážený průměrný výnos této transakce činil přibližně 5,3 % ve srovnání s váženým průměrným kupónem ve výši přibližně 4 % v rámci všech dluhopisů tohoto emitenta v hodnotě 50 miliard dolarů. (Všimněte si, že údaje o váženém průměrném kuponu zahrnují nejnovější transakce firem, což naznačuje, že jejich náklady na dluh před rokem 2023 byly ještě nižší, než se odráží v nejnovějších údajích).

„Zvýšené náklady na financování – reakce na rostoucí úrokové sazby – přirozeně ovlivnily objemy emisí, „dluhopisové trhy. Několik největších transakcí ale bylo provedeno jako například balík dluhopisů v hodnotě 24 miliard dolarů, který podpořil akvizici irské společnosti Horizon Therapeutics společností Amgen,“ vysvětluje Stephan Whyman, ředitel oblasti dluhopisů, kapitálové trhy, EMEA, Fidelity International.

Omezení aktivit

Letošní cenová dynamika však neodrazuje emitenty pouze od příležitostných transakcí. Zpochybňuje také současný model podnikového financování. Například i když majitelé soukromého kapitálu mají k dispozici „munici“, kterou mohou využít, vyhýbají se novým odkupům, protože náklady na zajištění finančních balíčků a dosažení cílové míry návratnosti prudce vzrostly. Vezměme si například další z největších letošních transakcí, seniorní dluhopisy se zajištěním v druhém stupni v hodnotě 3,838 miliardy dolarů, kterými společnosti Vista Equity a Evergreen Coast Capital financovaly odkup softwarové firmy Citrix. Devítiprocentní dluhopisy se splatností v roce 2029 byly na primárním trhu „zabaleny“ a poté prodávány za cenu 79 centů a přinesly výnos 14,047 % – to představovalo značnou slevu oproti tomu, jak tuto transakci ještě před několika měsíci upisovaly banky.

Pro investory z toho plyne, že v příštích několika letech se nad trhem IG i HY dluhopisů vznáší limity splatnosti podnikového dluhu, což znamená, že společnosti budou muset skousnout mnohem vyšší náklady na financování, což by mohlo zkreslit jejich očekávání.

V současné době je obtížné odhadnout, jak se tato dynamika změní, a dlužníci z řad podniků by se mohli ocitnout mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně se náklady na trzích IG i HY dluhopisů zvýšily v souladu se zvyšováním sazeb centrálními bankami. Centrální bankéři však začnou přehodnocovat výhled sazeb až poté, co jejich ekonomika začne vykazovat známky zpomalování; a zpomalující ekonomika samozřejmě nejvýrazněji ovlivní úvěrové profily společností, což zase následně zvýší jejich náklady na financování, protože úvěrové marže se rozšíří.

„Transakce, které dlužníci z řad firem v letošním roce uzavřeli, byly výrazně dražší než ostatní transakce v jejich dluhovém portfoliu. Jednou se tak mohou v portfoliích společností objevovat jen jako anomálie – a připomínat ono podivné období z počátku roku 2023, kdy byly náklady na financování vyhnány na bolestivě vysokou úroveň. Může se však stát, že tyto divné časy jsou znamením toho, co přijde, a náznakem toho, že vyšší náklady ve financování firem se mohou stát novým normálem,“ uzavírá Stephan Whyman.

Zdroj: Fidelity International 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter